Instagram se vrací zpátky na začátek a vrací do hry chronologický feed bez algoritmu

12. 1. 2022 | Barbora Vičarová
Možná si ještě pamatujete počátky Instagramu, kdy se feed řadil chronologicky a bylo tedy cílem doscrollovat až na jeho konec tak, aby vám neunikla ani jedna fotka. Tak právě do této doby se Instagram nyní rozhodl vrátit. Pomůže mu tento záblesk nostalgie?

Jak už šéfové Instagramu v minulosti avizovali, tak se nyní opravdu děje – šéf Instagramu Adam Mosseri na svém profilu oficiálně nastínil, jak bude vypadat velkolepý návrat ke chronologickému feedu, ve kterém vám dají pokoj algoritmy.

Mosseri změnu argumentuje tím, že se sociální síť snaží dávat svým uživatelům stále více kontroly nad jejich feedem a je pro ně důležité, aby se uživatel na síti cítil dobře a mohl si ji zařídit dle toho, co mu vyhovuje. Proto chce v budoucnu Instagram nabídnout uživatelům tři různé možnosti, jak si feed bude možné řadit:

  • Home - Feed uspořádaný tak, jak je tomu nyní. Tedy algoritmem náhodně řazený výběr dle toho, co se vám nejvíce líbí a s čím nejvíce interagujete. Pravděpodobně tedy nezhlédnete vše, ale uvidíte vždy výběr toho nejlepšího a nabídku podobných obsahů i od těch, které možná nesledujete.
  • Favourites - Feed složený z obsahu těch, které si označíte hvězdičkou jako své Oblíbené. Mohou to být nejbližší přátelé, rodina nebo jedna oblast vašeho zájmu.
  • Following - A zde se vracíme do historie. Jedná se totiž o chronologický řazený feed složený ze všech obsahů těch, které sledujete. Tímto způsobem vám tedy nic neunikne a můžete vždy doscrollovat až tam, kde jste v prohlížení skončili naposledy. 

Mezi řazeními můžete libovolně přepínat a vybrat si tedy vždy takové, které se vám zrovna hodí. Vše je momentálně v procesu testování a k dispozici všem by mělo být pravděpodobně do poloviny tohoto roku. 

Jeden problém tu ovšem je – podle dosavadních testů to vypadá, že defaultně při otevření aplikace bude vždy nastaveno dosavadní řazení Home a pokud budete chtít řazení jiné, budete ho muset pokaždé ručně znovu přepnout. Asi to nezní jako náročný úkol, Instagram ale pravděpodobně dobře ví, že většina uživatelů bude líná (nebo neinformovaná) a nechá si zapnuté výchozí právě řazení. Facebook totiž poskytuje stejnou možnost. Věděli jste o tom? Nebo máte stále zapnuté výchozí řazení?

Je to tedy krásné PR, které ukazuje Instagram jako hodného strýčka dávajícího na výběr, které ale v praxi nikdo nevyužije? Možná ano, protože síť moc dobře ví, že kdyby všichni přepnuli na chronologický feed bez algoritmů, zisky by se asi o dost zkrátily. Nezbývá tedy, než si počkat na uvedení nové vychytávky do praxe.  

Tip redakce: 

Jak si už teď můžete nastavit chronologický feed na Facebooku?  Návod, jak na to v mobilní aplikaci, naleznete níže. 

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: