Linux oslavuje 20 let existence

26. 8. 2011 | JCHO
V roce 1981 začal student Helsinské univerzity Linus Torvalds tvořit operační systém pro osobní počítače. Dělal to jako koníček a ani se mu nesnilo jaké obliby se mu dostane. Linux díky své jednoduchosti a hlavně bezplatnosti získal obrovské množství uživatelů.

V roce 1981 začal student Helsinské univerzity Linus Torvalds tvořit operační systém pro osobní počítače. Dělal to jako koníček a ani se mu nesnilo jaké obliby se mu dostane. Linux díky své jednoduchosti a hlavně bezplatnosti získal obrovské množství uživatelů ale i velké nepřátele. Využíván je Googlem, Facebookem i mobilními telefony.

Již v prvních letech své existence začaly s Linuxem spolupracovat velké společnosti, opravdový zlom ale přišel v roce 1998, kdy firmy Oracle a Sun začaly podporovat fungování svých produktů na Linuxu. O rok později oznámila miliardovou investici do rozvoje a propagace Linuxu společnost IBM, která v roce 2003 dokonce zaplatila i reklamu v nejdražším možném čase - ve finále Super Bowlu.

Úspěch Linuxu se ale stal trnem v oku Microsoftu, jehož současný šéf Steve Ballmer Linux přirovnal ke komunismu, později i k rakovině. Microsoft finančně podporoval i společnosti soudící se s Linuxem za porušení autorských práv, situace se ale změnila v roce 2006, kdy Microsoft uzavřel smlouvu se společností Nowell vlastnící linuxovou distribuci. Od roku 2009 už Microsoft přispívá ke zdrojovému kódu Linuxu a v letošním srpnu dokonce poprvé vyškrtl Linux ze seznamu potenciálních hrozeb.

Zdroj: tech.ihned.cz

Štítky dokumentu: Facebook Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: