Marku Zuckerbergovi se záhadně ztratily jeho příspěvky za celé roky

1. 4. 2019 | Petr Michl
Můžete věřit se svými daty organizaci, která díky „technickým obtížím" ztratí i data svého CEO? Na druhou stranu se jako na potvoru ztratily třeba příspěvky mluvící o nezávislém fungování Instagramu bez propojení s Facebookem.

 

Mark Zuckerberg nevypouští na své modrobílé království žádné opilecké fotografie. Většina příspěvků se týká právě vývoje Facebooku, jeho úspěchů či dalších kroků. O to zvláštnější je, že CEO vlastní společnosti přišel o roky příspěvků. Z největší sociální sítě světa jednoduše zmizely.

Upozornil na to portál Business Insider a zeptal se pochopitelně v Menlo Parku, jestli o tom ví a co to má znamenat. Před několika lety byly některé Markovy příspěvky omylem smazány. Obnovit je by vyžadovalo velké množství práce bez zaručeného výsledku, takže jsem to nedělali," sdělil mluvčí Facebooku s tím, že zásadní novinky společnosti se stejně nachází v jejich online tiskovém středisku Facebook Newsroom.

Příspěvky zmizely zejména za roky 2007 až 2008, některé jsou novějšího data. Média, včetně Marketing Journalu, při nových akvizicích a zásadních předělech Facebooku Zuckerbergova oznámení do svých článků ráda přidávají. Linky na mnohé z nich ale už nefungují a týká se to třeba i toho, v němž Mark Zuckerberg s radostí sděloval světu nákup Instagramu. Mimo jiné v příspěvku stálo, že jsou odhodlání budovat Instagram a pomoci jeho růstu jako nezávislé entitě. Což je pochopitelně zcela v rozporu s nedávno představeným plánem Facebook, Instragram a WhatsApp do sebe integrovat.

Zmizel i příspěvek z roku 2013, který tehdy Zuckerberg věnoval vrchnímu kuchaři jejich ústředí v Menlo Parku. Josef Desimone totiž tehdy tragicky zahynul při motocyklové havárii. Party na jeho počest v místě Desimonova působiště se pak zvrhla, když se truchlení některých pozvaných změnilo ve rvačky.

Mimochodem mluvčí odkazuje na Facebook Newsroom, kde má být vše důležité zachováno. Po jeho redesignu před 3 lety se v něm hůře vyhledává a veškerý obsah, včetně všech veřejných oznámení Marka Zuckerberga, v něm nenajdete.

Zuckerbergovy se dříve „ztratily" i zprávy

Není to poprvé, co se dříve vyřčené ze strany nejvyššího Facebooku náhle ztratilo. V roce 2016 se po prezidentských volbách v USA rozepsal Mark Zuckerberg o fake news na jeho platformě ve dvou příspěvcích, aby později oba zmizely. Až po dotazech médiích, co se stalo, byly opět nahozeny s vysvětlením, že šlo o technické potíže. Jeden z nich můžete najít níže.

V roce 2018 Techcrunch upozornil na to, že lidem, kteří měli s Markem Zuckerbergem konverzaci na Facebooku, se ztrácí jeho zprávy. Jakoby nikdy neexistovaly. Připomínáme, že v té době uživatelé neměly možnost tímto způsobem zprávy smazat.

Reakce Facebooku se odvolávala na změněnou politiku zpráv jejich vedení:

Poté, co byly v roce 2014 hacknuty e-maily Sony Pictures, udělali jsme řadu změn pro ochranu komunikace našeho vedení. Ty zahrnovaly omezení retenční doby Markových zpráv v Messengeru. Učinili jsme tak v plném souladu s našimi právními závazky k zachování zpráv."

Později se objevily další informace, že tyto zprávy mizely také selektivně.

Krize důvěry

Nesnažíme se říct, že Zuckerberg nemůže být mezi uživateli jeho vlastní sociální sítě rovnější z rovných. Ostatně nikdo se nepozastavuje nad tím, že už dlouhá léta si nemůžete přidat Zuckerberga do přátel. Tlačítko to umožňující u jeho profilu prostě není.

Opakované příklady utajených úprav facebookové historie jejího zakladatele prostě jen nepřidávají na důvěře v to, že se tak děje jen tak, z důvodů technických potíží nebo jako bezpečností opatření. Ostatně Mark Zuckerberg v posledních dvou letech vyprávěl příběhy o největším důrazu na zabezpečení uživatelských dat, aby v posledních týdnech vyšlo najevo, že hesla k stovkám milionům uživatelských účtů ležela nezašifrovaná na interním serveru Facebooku. Důvěru v transparentnost Facebooku a jeho důraz na ochranu dat uživatelů může mít poté jen blázen.

Tip redakce

Loňské slyšení Marka Zuckerberga před senátním výborem amerického Kongresu nepřineslo žádný zásadní posun v pochopení kauzy Cambridge Analytica. Dalo ale vzniknout neuvěřitelnému množství memů. Podívejte se na ty nejlepší

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.