McDonald's odchází z Ruska nadobro

17. 5. 2022 | Beáta Vaňková
McDonald's byl v Rusku symbolem Západu a tamní trh pro něj tvořil 9 % globálního obratu. Přesto nastal čas zbavit se tamního podnikání nadobro. Vlastní restaurace mají být prodány ruskému majiteli.

McDonald's patřil mezi ty společnosti, které se krátce po invazi Ruska na Ukrajinu rozhodly přerušit své tamní operace. Konkrétně 8. března uzavřela své pobočky na ruském území, kterých bylo dle dokumentů společnosti 847. Nyní se z přerušení stává setrvalý stav.

McDonald's v Rusku přímo provozuje 84 % restaurací, přičemž globálně (ale třeba i v Česku) převažují jeho franšízy. Právě přímo vlastněných restaurací se nyní týká konec podnikání v Rusku. Neznamená to, že se v nich musí začít zbavovat fritéz. McDonald's usiluje o prodej celého portfolia restaurací tamnímu kupci. Ten ale nebude moci používat žádný z prvků značky: tedy název, logo, značku nebo jídelní lístek společnosti McDonald's.

McDonald's se 8. března poměrně štědře zavázal svým zaměstnancům v Rusku vyplácet mzdu i po čas přerušení podnikání. Nyní se tohoto závazku zbaví po finálním uzavření transakce, cílem ovšem je, aby velké části z 62 tisíců zaměstnanců nabídl původní práci nový kupec. Generální ředitel McDonald's, Chris Kempczinski, k tomu v tiskové zprávě uvedl:

„Máme dlouhou historii vytváření hlubokých místních kořenů všude tam, kde září oblouky. Jsme mimořádně hrdí na 62 000 zaměstnanců, kteří pracují v našich restauracích, spolu se stovkami ruských dodavatelů, kteří podporují naše podnikání, a na naše místní franšízanty. Jejich oddanost a věrnost společnosti McDonald's činí dnešní oznámení mimořádně obtížným. Máme však závazek vůči naší globální komunitě a musíme zůstat neochvějní v našich hodnotách. A náš závazek k našim hodnotám znamená, že tam již nemůžeme nechat svítit oblouky."

V tuto chvíli nejsou v provozu ani restaurace na Ukrajině, ale tamním zaměstnancům je vyplácena mzda.

Rusové nadále po západním zboží i fast-foodu touží. A nahrazují si je alespoň mentálně tím, že jeho nedostatek vyrovnávají lokálními nápodobami, které se mohou lišit chutí, ale téměř doslovně kopírují samotný vzhled. Proto můžete aktuálně v ruských regálech najít třeba „Cool Colu“, „Fancy“ (skoro Fanta, pozn. red.) nebo Street (kopíruje Sprite, pozn. red.).

McDonald's by tak v Rusku mohl dále fungovat bez hrozby zákaznického odboje Rusů, kteří by z vlástní vůle nahradili hamburgery pirožky. Z Ruska nicméně nezmizí úplně díky franšízám, které zůstanou nadále v provozu. Přesto bude odchod bolestný a finančně náročný. Před válkou tvořily ruské příjmy McDonald's 9 % z těch celkových globálních. Zbavení se zmíněných podniků pak bude dle společnosti spojeno s odepsáním 1,2 až 1,4 miliardy dolarů.

Zdroj: McDonald's

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: