Na tyto výroky by britští politici nejraději zapomněli. Bohužel pro ně však visí na billboardech po celé zemi

8. 2. 2019 | Kristýna Vozková
Některé výroky politiků před referendem o Brexitu vyznívají v současné situaci až tragikomicky. Díky iniciativě Led By Donkeys si je však po celé Velké Británii může přečíst na billboardech každý.

Brexit je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších politických událostí posledních let. Dlouhá jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie provázely sáhodlouhé debaty místních politiků. Obzvláště ty před referendem a krátce po něm stály za to. Značná část jejich argumentů upadla v zapomnění, některé výroky to však dotáhly až na billboardy.

Skupina čtyř přátel stojících za projektem zvaným Led By Donkeys (v překladu Vedeni osly” pozn. red.)  se totiž rozhodla veřejně odhalit lži politiků a pokrytectví spojené s Brexitem. Začalo to debatou o politice u piva, při které jeden ze zúčastněných navrhl umístit výroky na billboard jako tweet, který si může každý přečíst, ale jeho tvůrce jej nemůže snadno odstranit. Za několik dní už bylo na světě prvních pět billboardů. Na těch stály ty největší perličky politiků Borise Johnsona, Jacoba-Reese Mogga, Johna Redwooda, Liama Foxe a Nigela Farage vyobrazené jako tweety.

Skupina je rozmístila sama za pomoci žebříku na místa placených reklam pro Halifax, McDonald's nebo Ford a většina z nich byla byla odstraněna během následujících dní. I přesto však stačila upoutat pozornost veřejnosti. Druhý den po zveřejnění tweetu měli již tisíce sledujících a v současné době jich mají více než 43 000. Zároveň se zájmem však rostla i zodpovědnost a Led By Donkeys se rozhodli vybrat přes crowdfunding 10 000 liber na pronájem deseti billboardů na jeden měsíc. Během 36 hodin však získali neuvěřitelných 70 000 liber a rozjeli svou kampaň ve velkém. S jejich billboardy se můžete setkat mimo jiné v Birminghamu, Bristolu, Glasgow a Londýně.

Jeden z nich zobrazuje výrok konzervativce Michaela Govea před referendem: „Den poté, co zvolíme náš odchod, držíme v rukou všechny karty a můžeme si vybrat, kterou cestou chceme jít.”

 Zdroj: Led By Donkeys

Dominic Raab, konzervativní politik a právník, který do konce roku 2018 zastával funkci ministra pro vystoupení z Evropské unie, přispěl svou větou: „Zcela jsem tomu neporozuměl, ale...jsme obzvlášť závislí na přepravě mezi Doverem a Calais”. Led By Donkeys si dali záležet a tento tweet umístili přímo v Doveru.

Zdroj: Led By Donkeys 

Premiérka Spojeného království, Theresa May, nyní vnímá dokončení vystoupení Británie z EU jako své poslání. Dříve však v referendu stála na straně tábora podporujícího setrvání v EU. Během svého proslovu v Institutu strojírenství pronesla: „Věřím, že je v našem národním zájmu zcela jasně zůstat členy Evropské unie.”

Zdroj:Shutterstock

Boris Johnson, zastánce Brexitu a bývalý ministr zahraničí, uvedl: Neexistuje plán pro situaci bez dohody, protože si vyjednáme skvělou dohodu.” Obzvláště za stávající situace a po včerejším fiasku premiérky Mayové v Bruselu přibližujícím variantu tvrdého Brexitu bez dohody má tento citát až černohumorný náboj.

Zdroj: Led By Donkeys

Opravdovou perlou přispěl také Nigel Farage, který podle svých slov „nikdy nesliboval, že to bude velký úspěch”.

Zdroj: Led By Donkeys

David Davis pak pronesl: „Nebudou žádné nevýhody Brexitu, jen významné výhody.”

Zdroj: Led By Donkeys

Led By Donkeys chtějí svým jednáním především poukázat na lživá vyjádření politiků, která často vůbec nekorespondují se skutečným stavem věcí. Jak uvedli sami zakladatelé, nečekají, že čtyři taťkové s žebříkem rozhodnutí změní, ale pokud budou politici opatrnější na to, co říkají, bude to pro ně dostatečný úspěch.

Zdroje: theguardian.com, leeds-live.co.ukLed By Donkeys


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: