Návod: jak se smazat z Facebooku

27. 3. 2018 | Petr Michl
Nikoho bychom k tomu nechtěli navádět. Kdybyste však museli, následujte tento manuál a udělejte to pořádně.

Minulý týden přiměl mnoho lidí k tomu, aby začali zvažovat opuštění Facebooku. Způsob nakládání s daty až 50 milionů jeho uživatelů společností Cambridge Analytica byl pro někoho pověstnou poslední kapkou. Něco takového platí například pro herce Jima Carreyho, který prý prodal všechny akcie Facebooku, co vlastnil, a pak se pochlubil na Twitteru, že pryč je i jeho profil.

Dle naší redakce jsou podobná rozhodnutí poněkud unáhlená. Zde je ovšem návod, jak se smazat z Facebooku pořádně.

Stáhněte si svoje data

Prvním krokem by mělo být to, že si stáhnete všechna data, které jste Facebooku dali. Není to kupodivu tak těžké. Můžete si stáhnout archiv vašeho účtu čítající všechny vaše příspěvky, zprávy, fotografie, ale i ne tak viditelnou vrstvu vaší digitální stopy, kterou reprezentují třeba IP adresy, přes které jste se na největší sociální médium přihlašovali, nebo reklamy, na něž jste klikli. Tuto problematiku si můžete podrobně prohlédnout zde

Data jde stáhnout v obecném nastavení účtu po kliknutí na „Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku” / „Download a copy of your Facebook data.” 

Pozor. Poté, co si zrušíte svůj účet, již takový krok nebude možný.

Ztráta identity navždy

Dostáváme se k velkému kroku, smazání konkrétního uživatelského účtu. Na rozdíl od firemní stránky nejde účet pouze dočasně zneviditelnit, zde se jede natvrdo. Asi i proto nenaleznete možnost smazání účtu ve vlastním nastavení, je schovaná na této stránce.

Nejde o okamžitý proces, někdy může trvat i několik dní. Některá data navíc navždy ztracena nebudou a Facebook je uchovává. Pokud jste například někomu poslali v minulosti zprávu, stále ji ve vašem vláknu konverzace dohledá. Další data na straně Facebooku mají ale údajně být anonymizovaná.

Pokud máte účet na Whatsappu nebo Instagramu, bylo by smazání účtu na FB polovičním gestem. I tyto platformy patří Facebooku a jde cílit na jejich uživatele stejně, jako se to děje na Facebooku. V takovém případě by to bylo jen čistě teatrální gesto. Pokud je vám ale něčeho takového potřeba, alespoň už víte jak na to.

Kam dál?Výzva #DeleteFacebook má mimo Jima Carreyho i další prominentní následovníky. Elon Musk svůj osobní profil neměl, tak alespoň smazal firemní stránky Tesly a SpaceX , oboje s více než 2,6 miliony fanoušků. A to jen tak z hecu. 

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: