Papírové knihy pořád dominují nad elektronickými

24. 10. 2012 | BD
Jsou elektronické knihy morem papírových vydání a ruinují návštěvnost knihoven? Zdá se, že až tolik ne.

Mladí Američané ve věku 16-29 let čtou více než ostatní věkové skupiny – je to způsobeno tím, že v tomto věku číst musí kvůli vzdělání a částečně i díky tomu, že dostupnost e-knih je stále vyšší. Poněkud překvapující ale je, že stoupající počet elektronických čtenářů, neohrožuje návštěvnost knihoven.

V Americe podle výzkumu Pew Research Center mladí lidé pod třicet let dávají přednost klasickým papírovým knihám. V minulém roce alespoň po jednom výtisku sáhlo 75 % dotázaných, 19 % čtenářů si knihu přečetlo na elektronické čtečce, telefonu, tabletu či jiném zařízení a 11 % dalo přednost audioknize. Knihovny se snaží udržet krok s moderním digitálním světem a nabízí k zapůjčení i e-knihy. To ale většina lidí ani netuší.

A jak jsme na tom s knihami u nás? Na základě výzkumu provedeném na vzorku o velikosti 2063 čtenářů z inernetové populace projektu Český národní panel čte papírové knihy většina z nich - přes 70 %. Pokud si dotazovaní mohou vybrat, z poloviny sáhnou po papírovém vydání, další přibližné čtvrtině je to jedno a 23 % preferuje e-knihy. Český čtenář nejčastěji čte elektronickou knihu na svém počítači (66 %), na druhém místě je mobilní telefon. Nejsou to specializovaná zařízení, ale spíše ta nejdostupnější a u nás nejrozšířenější. E-knihy si svoje místo na slunci snaží vydobýt hlavně svojí dostupností. Ta totiž hraje při volbě mezi elektronickou a papírovou knihou důležitou roli. Nejdůležitější ale je nižší pořizovací cena.

 

Pracovat s internetovou populací ve výzkumu není úplně jednoduchá věc, totožnost jednotlivých členů ČNP je sice několikrát ověřena, ovšem internetová populace zcela neodpovídá běžné populaci ČR. Proto je třeba brát výsledky s rezervou. Jak jste na tom s používáním papírových a elektronických knih vy?

Zdroje: www.mashable.com, www.cdr.cz


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: