Pivovar Velké Popovice má největšího dřevěného kozla na světě

30. 9. 2014 | PeMi
Ten kozel je nějakej divnej...

Pivovar Velké Popovice, který letos slaví 140 let od svého založení, navrhnul a vyrobil pro účely oslav tohoto výročí největšího dřevěného kozla na světě. Tento „Trojský Kozel“ je vysoký 7,1 metrů, dlouhý 7,4 metrů a váží pět tun. Na své pouti, po exportních zemích Velkopopovického Kozla, zavítal již na Slovensko, do Gruzie a Moldavska.

Trup „Trojského Kozla“ je dutý a při jeho stavění je potřeba lešení. Skládá se z 67 dílů, hlava Kozla tvoří jeden kus. Čtyři tuny písku v jeho útrobách mu pomáhají odolat silnému větru. Dřevěná maketa vydrží i sílu orkánu. Kovová konstrukce má 45 dílů a na její výrobu se použilo přes tři tuny železa. Dřevěné části jsou z dubových a borovicových desek.


Dřevěný kozel v Piešťanech

Pivovar vyrobil celkem 6 kusů dřevěného Kozla. Před svým přesunem musí být rozebrán a naložen na 3 kamiony. Na místě se pak staví 8 dní. Není to jen kozel pro okrasu, u každé z jeho nohou se nacházejí 4 dřevěné výčepy.

Pivovar Velké Popovice, založený v roce 1874, používá Kozla jako oficiální obchodní značku od roku 1922. Živý kozel Olda je jedním ze symbolů popovického pivovaru a návštěvníci se s ním mohou setkat na prohlídkové trase pivovarem. Tradice živých kozlů, maskotů pivovaru, vznikla v pivovaru ve 30. letech minulého století.


Dřevěný kozel v Bratislavě

Prvním byl kozel z Užhorodu a stal se brzy středem pozornosti všech návštěvníků. Pivovar obnovil tradici živých maskotů v sedmdesátých letech a tehdejšího kozla pojmenoval Olda I., po jeho ošetřovateli Oldřichu Lencovi. Z úcty k ošetřovateli přechází jméno Olda na každého nového kozla. Po Oldovi I. následoval Olda z Chlumu, Olda z Pelhřimova a Olda Jarda.

Štítky dokumentu: Budování značky

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: