Předběžná dohoda o přenosu dat mezi USA a EU utíná veškeré spekulace. Přítomnost Facebooku a Instagramu v Evropě není ohrožena.

27. 3. 2022 | Petr Michl
Dle předpokladů šlo o zbytečný povyk. Facebook a Instagram z Evropy skutečně nezmizí, mezi EU a USA byla uzavřena předběžná dohoda o podobě nového paktu o transatlantickém transferu dat.

Zdroj: Stock Photos on Shutterstock 

Evropská Unie a Spojené státy se shodly na předběžné podobě nového paktu o přenosu dat mezi danými entitami. Jedná se o řešení jistého bezvládí, které v této oblasti existuje už od července 2020, kdy byl tzv. Privacy Shield zrušený.

Dle předsedkyně Evropské Komise Ursuly von der Leyen nová dohoda „umožní předvídatelný a důvěryhodný tok dat mezi EU a USA a zajistí ochranu soukromí a občanských svobod“. To, že náznak dohody, byl potřebný, dokazuje i dění z posledních měsíců, kdy různé národní organizace v rámci EU vydávaly rozhodní proti přenosu dat z EU do USA i u velkých služeb, jakými jsou Google Analytics nebo Google Fonts.

„Vzhledem k rostoucím obavám z roztříštěnosti celosvětového internetu pomůže tato dohoda udržet připojení a provoz služeb. Americkým a evropským společnostem všech velikostí, včetně společnosti Meta, které se spoléhají na rychlý a bezpečný přenos dat, poskytne neocenitelnou jistotu," uvedl Nick Clegg z Meta Platforms. 

 

Štítky dokumentu: Facebook Legislativa
Sdílejte tento článek:
Podobné články: