Reklama týdne: Přivoňte si ke svobodě aneb Jak blízko má v časech krize parfém k poezii?

30. 6. 2020 | Aneta Birnerová
Během karantény lidé používají své oblíbené parfémy, aby se cítili normálně. Nezisková organizace The Fragrance Foundation UK pomocí volného verše upozorňuje na důležitot vůní v běžném životě člověka.

Kampaň: Fragrance Lasts (Vůně přetrvá)

Klient: The Fragrance Foundation UK 

Reklamní agentura: M&C Saatchi

 

Podle nového výzkumu neziskové organizace upozorňující na důležitost vůní The Fragrance Foundation UK se lidé v dobách krize uchylují k vůním a používání parfémů, aby simulovali atmosféru běžného dne a zapomněli na karanténu. 

Proto ve spojení s kreativní agenturou M&C Saatchi organizace čítající 150 členů včetně světových výrobců luxusních parfémů jako ChanelEstée Lauder nebo Lancôme vytvořila první komerční reklamní kampaň zaměřenou na koncové zákazníky a podporu prodeje s názvem Fragrance lasts (Vůně přetrvá). V sérii printů, které snoubí elegantní vizuál s lyrickou básní psanou volným veršem kolemjdoucím připomínají obrovskou přidanou hodnotu vzpomínek, která vás zaplaví, když pocítíte známou vůni.

 

Lidem karanténa nevoní

Donutí vás poezie utratit tisíce za luxusní parfém? Asi ne. Ale příslib, že se s novou voňavkou váš život vrátí zase do starých dobrých kolejí by to dozákat mohl. 

Již zmíněný výzkum The Fragrance Foundation UK zaznamenal až 11% nárůst zmínek o používání oblíbených vůní v konverzaci uživatelů na sociálních sítích během karantény.

Objevovaly se zmínky o tom, že používání oblíbených parfémů uživatele uklidňuje a pomáhá jim uvěřit představě, že jde jen o další běžný den. Další skupina uživatelů se přiznala, že používají svůj oblíbený parfém, aby byli při práci z domova klidnější a produktivnější. Dokonce se objevili humorné historky, ve kterých se lidé přiznávají k nošení luxusního parfému k banálním příležitostem, jako je cesta na nákup nebo procházka se psem.

CEO organizace, Linda Key Jackson, se o kampani vyjadřuje následovně:

„Náš výzkum jasně ukazuje, jak velkou roli hraje vůně v našich životech – jak v dobrých časech, tak i v těch zlých, kdy nám vůně evokují důležité vzpomínky a emoce. To se snažíme sdělit prostřednictvím naší nové kampaně. 

Ve spolupráci s agenturou M&C Saatchi jsme vytvořili sérii printů, které vypráví lidské příběhy, ve kterých hraje vůně hlavní roli. Chceme opravdu podpořit sílu řemesla a alchymie, která se skrývá v každém flakonu – stejně jako sílu vzpomínek, které každá vůně může evokovat.“

Ben Golik za kreativní tým M&C Saatchi dodává:

„Když jsem se dozvěděl, že člověk je schopen rozeznat více vůní než barev, řekl jsem si, že kampaň stojící na poezii je tou nejlepší volbou jak zachytit komplexnost vůně. (...) Vůně vás vrací zpátky v čase. Proč nezkusit partnerův parfém v časech, kdy nemůžete být spolu?”

Reklama se objeví společně se zkušebními vzorky parfémů partnerských organizací v oblíbených módních maganízech jako Vogue, Elle, Glamour nebo Cosmopolitan. Kampaň také vybízí zákazníky ke sdílení vlastních zážitků, kdy jim vůně přivolává dávné vzpomínky. Vše najdete pod hashtagem #scentmemories (voňavé vzpomínky) nebo na stejnojmenném webu organizace.

Z myšlenky, že každá vůně skrývá příběh, se zrodila série básní, jejichž ukázky si můžete přečíst níže. V kampani samozřejmě nemůže chybět báseň s tématem karantény, kterou uvádíme jako první.

Držíme se za ruce     proplétáme prsty

Náš první polibek     tu vůni cítím stále

Jemné vlasy     něžný krk

Tu vůni tvojí kůže     dýcháš měkce

Pak zpátky k tobě     zpátky ke mě

Snad jen na čas     snad ne zcela

Dál od sebe     na dvě těla

Dál od sebe    na dva metry. 

 

Setkají se ramena     oči se pozdraví

S plachým úsměvem     podlomí se kolena

První mrknutí oka a s mrknutím oka 

Ubíhají dny, týdny, snad roky

když tančíš, jak sníš, když jim připíjíš, pak spíš

První doteky mizí

První tanec se v mysli ztrácí

Vše, co je mi dnes už cizí

Se s tvojí vůní vrací.


 

Nikdy nesundal svůj zelený svetr z vlny

Byl s ním, když stříhal keře

Šel s ním uklízet do garáže

Štítky dokumentu: Kreativní reklama
Sdílejte tento článek:
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.