Robotičtí psi rozvážení samořiditelnými auty přinesou balíček až ke dveřím

8. 1. 2019 | Petr Michl
Robotičtí psí doručovatelé jsou do ulice dovezeni autonomní dodávkou a po vypuštění se vydají s balíčkem hledat ty, co si ho objednali. Tak vypadá budoucnost dovážky zboží dle společnosti Continental.

Právě probíhá CES, každoroční veletrh v Las Vegas, na kterém dochází k představení těch největších novinek z oblasti spotřební elektroniky pro nový rok.  A některé značky se samozřejmě předhání i v nastínění svých technologických vizí. Společnost Continental známá zejména pro své pneumatiky chce být i konkurentem poskytovatelů doručovacích služeb. Nechystá ale proto najmout tisíce řidičů rozvážejících balíčky. K tomu ji budou stačit psi.

Přesněji řečeno: robotičtí psi. „Chlupáči" z kovu a elektických obvodů, co vám donesou balíček v tlamě nebo spíše ve schránce, kterou budou za tímto účelem mít na těle. Nepoběží tak celou cestu ale tzv. poslední míli a spíše ještě méně. Smečky robo psů doručovatelů totiž rozveze poblíž jejich finální destinace autonomní vozidlo, tzv. Continental Urban Mobility Experience (CUbE). V dané ulici či části čtvrtě může psy vypouštět a pak je například postupně nabrat.

Ralph Lauxmann zastávající v Cotinental pozici Head of Systems and Technology v tiskové zprávě uvádí:

S pomocí robotické doručovací služby se může vize mobility bez zádrhelů rozšířit přímo k vašim dveřím. Naše vize robotické dovážky vytváří efektivní dopravní tým, kdy roboty poslíčky vozí samořiditelná auta. Obě (skupiny) jsou autonomní a na elektrický pohon. V principu mohou být obě založeny na stejném škálovatelném technologickém portfoliu. Tyto synergie vytváří vzrušující potenciál pro holistické dovážkové koncepty využívající podobné řešení pro odlišné platformy. Mimo tento technologický základ lze v dané oblasti předpokládat vývoj celého řetězce poskytujícího (zákazníkovi) hodnotu."

Není zřejmé, kdy by měla tato technologie nastoupit do ulic. Mimo samotného vývoje to záleží zejména na licencích pro provoz samořiditelných aut na dopravních komunikací v konkrétních státech. Jisté ale je, že Continental není rozhodně jediným subjektem, který nad něčím podobným přemýšlí. Dovážkové roboty (tzv. delivery bots) ukázal letos na CES například i Segway a se zajímavými koncepty se setkáváme už několik let. Na robo psy ovšem došlo poprvé.


Kam dál? V Austrálii testovali výměnu živých poslíčků s pizzou za ty robotické už před dvěma lety. Dle Domino's Pizza roboti totiž umí udržet pizzu teplou a nechtějí spropitné.

Štítky dokumentu: Design služeb E-Commerce
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.