Služba Spolužáci.cz na konci srpna skončí

4. 4. 2018 | Petr Michl
Jedné z prvních českých internetových sociálních sítí zvoní umíraček. Poslední hřebík do rakve mu vrazila GDPR.

Po 14 letech fungování zavírá společnost Seznam.cz svou službu Spolužáci. Ta bude v plné verzi fungovat do 24. května, následně si do 31. srpna budou moct současní uživatelé stáhnout všechny dokumenty a fotografie, nebude však možné zakládat nové skupiny nebo se zaregistrovat jako nový člen. Definitivní ukončení provozu služby je pak naplánováno na 1. září.

„Kamarádi ze školy“ se přesunuli na další sociální média, zejména na Facebook. A tomu odpovídal i postupný odliv uživatelů. Službu Spolužáci.cz používalo na začátku roku 2018 přes 20 tisíc lidí denně, přičemž počet nových uživatelů se rok od roku snižoval. „Pokles nových uživatelů jsme na Spolužácích začali pociťovat v roce 2015. Ačkoli měla služba původně sloužit zejména pro žáky a studenty, používali ji spíše absolventi, kteří skrze ni udržovali vzájemné kontakty,“ vysvětluje Veronika Prokopová, produktová manažerka služby Spolužáci.cz, a upřesňuje důvody uzavření služby: Od 25. května začne platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Abychom mohli změny, které z něj vyplývají, implementovat na Spolužácích, museli bychom službu od základů přepsat. Toto řešení se ukázalo jako neefektivní a finančně příliš náročné, proto jsme dospěli k rozhodnutí službu ukončit a úsilí i peníze věnovat do rozvoje jiných služeb.“

Spolužáci.cz tak patří k další lokální oběti sociálních médiích. Mezi ně náleží také na přelomu milénia extrémně populární služby LibimSeTi.cz, Lide.cz a XChat.cz. Ty sice všechny jen vzpomínají na svou někdejší návštěvnost, ale jsou zatím stále funkční. Portál Lide.cz se před čtyřmi lety ze spíše komunitního webu změnil na seznamku. Nejzajímavější je osud Xchatu, který předloni zachránila od uzavření skupina hardcore uživatelů tím, že ho koupila od vydavatelství Economia.

Spolužáci.cz budou ve stávající podobě fungovat do 24. května, poté nebude možné zaregistrovat nového uživatele, ani vkládat příspěvky na nástěnku nebo fotky. „Do konce srpna mají všichni současní spolužáci možnost stáhnout si ze služby fotografie i dokumenty, o které nechtějí přijít. K 1. září bude služba definitivně ukončená a uživatelé už se na ní nedostanou,“ upřesňuje harmonogram uzavření Spolužáci.cz Prokopová. Alternativní službu česká internetová jednička vyvíjet neplánuje.

Zdroj: blog Seznam.cz

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: