Snídaně a Facebook dnes nešly dohromady

7. 3. 2012 | PeMi
Ranní výpadek Facebooku odhalil slabinu největší sociální sítě a naši závislost na ní.

Mnoho lidí na celém světě zapíná doma i v práci Facebook ke snídani doslova automaticky. Dnes ráno se to ovšem nepodařilo velkému počtu z nich. Výpadky prý začaly už od 4 hodin, ale nejčastější byly mezi 8 a 9 hodinou, pokračoval ovšem i v průběhu dopoledne. Problémy postihly celou Evropu, ale i od sebe značně geograficky vzdálené části Afriky a Asie - třeba Egypt a Jihoafrickou republiku či Srí Lanku a Spojené arabské emiráty.

Možnost dostat se na stránky Facebooku hodně záležela na poskytovateli internetového připojení. Ta samá osoba mohla být například úspěšná s mobilním připojením, ale nikoliv se svým domácím. Dle mnoha zdrojů byly obtíže zapříčiněné problémy s DNS. Vyjádření Facebooku postrádá větší detaily:  „Dnes jsme zaznamenaly technické problémy, jež způsobily nedostupnost stránky pro mnoho uživatelů v Evropě. Problém byl vyřešen a každý by měl mít nyní na Facebook přístup.“

 

Celkově se nejedná o žádnou velkou vědu. Spíš o připomenutí si faktu, že život v cloudu je obtížný, pokud má „virtualizační obláček“ potíže. V dokumentu S-1, spojeném s primárnm úpisem akcií společnosti, ostatně Facebook sám uvádí:

„Naše reputace a schopnost přilákat, udržet a sloužit našim uživatelům je závislá na spolehlivém výkonu Facebooku a s tím související technické infrastruktury. Naše systémy nemusí být navrženy adekvátně, tak aby zabránily zpoždění či nedostupnosti funkčnosti, jež by mohly ohrozit naše podnikání.Pokud nebude Facebook schopen zajistit svým uživatelům přístup, nebo se nebude načítat tak rychle, jak předpokládají, uživatelé se nemusí v budoucnosti na stránku vracet tak často nebo vůbec...“

Problémem je samozřejmě to, že Facebook nemá v moci místní providery, kteří jsou pro zaručení funkčnosti stránky také nezbytní. Vtipným potvrzením závislosti uživatelů pak jsou bratrské rady zpoza oceánu, jak předělat svoji IP adresu na „americkou“, tak aby se lidé v nouzi mohli připojit co nejrychleji.

Jaká byla dnes vaše snídaně? Zvládli jste všechny obvyklé chody, včetně těch virtuálních?

 

Zdroje: www. downrightnow.com, www.theregister.co.uk, www.zdnet.com

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: