Spotify buduje podcastové impérium. Nově nabízí Joe Rogana, superhrdiny z DC Comics nebo Kim Kardashian

23. 6. 2020 | Barbora Vičarová, Petr Michl
Kim Kardashian mluví o trestním právu a do ucha vám hrají příběhy Supermana nebo Batmana. Případně si můžete užít mistrovství vedení rozhovorů v podání Joe Rogana. Mluvíme o podcastech, které si budete moci brzy poslechnout na Spotify. Streamovací služba za to dala stovky milionů dolarů. Rozhodla se totiž stát podcastovým impériem.

Ačkoliv je většinovou společností vnímána streamingová platforma Spotify jako nástroj pro poslech hudby, z této škatulky se aplikace snaží podle všeho spíše vymanit. Už delší dobu se kromě hudby soustředí i na mluvené slovo a populárnímu formátu podcastů dává Spotify stále větší prostor. Snaží se snad platforma o to, být jedničkou v rámci kompletně v rámci audia?

Nákup v ceně 100 milionů dolarů 

V květnu aplikace Spotify oznámila, že uzavřela dohodu s populárním komikem a komentátorem Joe Roganem a získala výhradní práva na streamování jeho enormně populárních podcastů. Podcast The Joe Rogan Experience stáhlo před uzavřením obchodu každý týden na 190 milionů posluchačů a jeho videopodcasty na YouTube mají kolem 2 miliard zhlédnutí. 

Show Joe Rogana je nejpopulárnějším podcastem vůbec, alespoň podle Apple Podcast žebříčku, a podle Wall Street Journal má tento obchod pro Spotify cenu více než 100 milionů dolarů. Akvizice tedy rozhodně nebyla levná záležitost a jasně z ní vyplývá, že Spotify hodlá do podcastů investovat a do budoucna na nich stavět. Že to bylo dobré rozhodnutí jasně ukazuje i vyjádření Raka Patela, hlavního nákupčího pro britský a evropský region: 

„The Joe Rogan Experience je nejvyhledávanějším podcastem na naší platformě. A to na naší platformě ještě není.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Announcement: the podcast is moving to @spotify! Starting on September 1 the podcast will be available on Spotify as well as all platforms, and then at the end of the year it will move exclusively to Spotify, including the video version. It will remain FREE, and it will be the exact same show. It’s just a licensing deal, so Spotify won’t have any creative control over the show. They want me to just continue doing it the way I’m doing it right now. We will still have clips up on YouTube but full versions of the show will only be on Spotify after the end of the year. I’m excited to have the support of the largest audio platform in the world and I hope you folks are there when we make the switch!

Příspěvek sdílený Joe Rogan (@joerogan),

Kim Kardashian mluví o trestním právu

Podnadpis výše se vám může zdát možná poněkud přetažený. Kim Kardashian West je známá především jako celebrita, která už od dob reality show Keeping Up With The Kardashians prodává především svůj životní styl, který do detailu odhaluje na svých účtech na sociálních sítích, zejména pak Instagramu. Jistě je to úspěšná obchodnice (byla například mezi prvními celebritami, které začaly vydělávat na vlastní mobilní aplikaci), ale obsah, který publikuje postrádá jakýkoliv intelektuální charakter. Přesto s ní uzavřelo Spotify smlouvu na tvorbu podcastů, které nebudou o tom, co si vzít na sebe.

Zdroj: Instagram Kim Kardashian

Kim Kardashian se rozhodla pro tvorbu podcastu, který se dle The Wall Street Journal bude zabývat případem Afroameričana Kevina Keitha, jenž byl v roce 1994 usvědčen ze tří vražd bez toho, aby mu byly jakkoliv dokázány.

Podcastová sféra je pro Kardashian nová, ale záruku kvality má představovat spolupráce s televizní producentkou Lori Rothschild Ansaldi. Zároveň je trestní právo pro Kardashian dlouholetou oblastí zájmu. Její otec je právníkem, který se podílel například na obhajobě někdejší legendy amerického fotbalu O. J. Simpsona, který byl souzen za vraždu dvou lidí a později za loupež a únos. V létě 2018 sama začala stáží v advokátní kanceláři v San Francisku a jejím cíle je absolvovat práva a stát se advokátkou právě se specializací na trestní právo.

Komiksoví hrdinové z DC Comics do vašich uší

„Tato dohoda s Kardashian West je poslední z řady tahů naší hudební streamovací služby ovládnout podcastový průmysl,“ nechalo se slyšet vedení Spotify. Na konci minulého týdne podepsalo nicméně další kontrakt s DC Comics, respektive společností Warner Brothers, která tuto superhrdinskou divizi vlastní. Cílem spolupráce má být vytvoření podcastů, které budou vyprávět příběhy Batmana, Supermana, Wonder Woman, Jokera, Harley Quinn, Flashe, Aquamana a dalších.

Finanční podrobnosti kontraktu nebyly zveřejněny, pravděpodobně se ale bude jednat o stovky milionů dolarů. Odhadujeme to na základě ceny akvizice podcastů Joe Rogana nebo únorové koupě společnosti The Ringer s cca třicítkou podcastových sérií, která vyšla na 196 milionů dolarů.

Jednotlivé superhrdinské podcasty ještě nejsou odtajněny, ale už mají na Spotify svůj vlastní kanál.  

Štítky dokumentu: Budování značky
Sdílejte tento článek:
Podobné články: