Trendy ve webdesignu pro rok 2022: humor, psychologie i minimalismus

11. 1. 2022 | Barbora Vičarová
Co bude v tomto roce fungovat na poli webového designu? Projděte si s námi seznam trendů, které v příštím roce uchvátí uživatelovo oko!

Výhled trendů na následující období vám pravidelně přinášíme v nejrůznějších oblastech, které se dotýkají marketingu značky. A jednou z těchto oblastí je také webdesign, na který se podíváme právě v tomto článku. Jaké trendy budou internetu panovat podle kreativních platforem Envato a Designmodo? Pojďme se na to podívat!

Optimismus především

Po dalším depresivním roce v karanténě, kdy se hroutí vše na co si vzpomenete, budeme hledat humor a optimismus opravdu všude –⁠ a to i na webových stránkách. Bavit nás tedy budou zářivé barvy, veselé tvary i skryté vtípky, které na webech budeme moci odhalovat. 


Hravý web motion umělce a ilustrátora Phillipa Neveu

Zábavné prvky vás na webu pomohou udržet delší dobu a zároveň mohou napomoci pozitivní emoci, kterou si z návštěvy stránky budete odnášet. V českém prostředí se hravým webdesignem může dlouhodobě chlubit třeba designová konference Mouvo, na jejíž stránkách si můžete zahrát jednoduché hry nebo pomocí kurzoru rozhánět tvary v pozadí stránky. Na webu designové konference Mouvo se možná kvůli hře zdržíte déle, než jste očekávali. 

Fungovat ale bude i optimismus korporátnějšího charakteru. Stačí vyměnit sešněrované fotobankové fotografie zaměstnanců firmy za rozesmáté a sympatické momentky nebo web rozjasnit veselejšími barvami či hravějším fontem. 

Minimalismus na prvním místě

Protože jsme informacemi a vjemy často přehlceni, stále bude v designu panovat trend minimalismu – jednoduché tvary, černobílá paleta a jasné a stručné sdělení s minimem textu. 


Hudební agentura DashGo si hraje s jednoduchými černobílými ilustracemi.

U nás se touto cestou vydala například Národní galerie, která po zjednodušení loga přistoupila i k oprášení celého webu pod taktovkou studia Brainz Disruptive. A drží se právě černobílých tónů, jednoduchého fontu a přehledné struktury, která předává uživateli informace jasně a zřetelně. 


Nový minimalistický web Národní galerie z dílny Brainz Disruptive. 

Odvážná typografie

Pokud se rozhodnete jít cestou minimalismu, stále mu ale můžete dodat šmrnc jedním výrazným prvkem, který upoutá pozornost a bude klíčovou části celého vizuálu. V příštím roce bude takto fungovat typografie, ve které se můžete odvázat a postavit na zajímavém písmu celý design. 


Nová mediální platforma heyfomo.cz s mladistvým designem, který odpovídá trendům.

Na výrazných fontech stojí třeba design relativně nového webu pro mladistvé heyfomo.cz. Za ním stojí český vydavatel CNC, který se tak snaží přilákat zpět k obsahu mladou cílovou skupinu, která často utíká z tradičních mediálních webů do prostředí sociálních sítí. A minimálně neotřelým designem se mu to celkem daří. 


Grafický web pálivé omáčky Mama Joyce Peppa Sauce.

Frčet budou i nejrůznější hrátky s písmem, ať už je to jeho animace nebo 3D render nebo třeba rotující text, který se hýbe podle toho, jak rolujete po stránce. Zajímavým příkladem je třeba vizuálně velmi líbivý web pálivé omáčky Mama Joyce Peppa Sauce

Ještě více gradientu

Gradienty a barevné přechody jsou už ve webovém designu evergreenem a nejinak tomu bude i v roce 2022. Výrazný font totiž často pomůže podpořit jednoduchým barevným prolnutím, které funguje jako pozadí stránky nebo i jako výplň samotného textu nebo jiných prvků webu. 


Kreativní agentura Zeus Jones vsadila na sílu gradientu.

Opět funguje i co největší imerzivita stránky –⁠ barevná škála se může přelívat podle toho, jak po stránce pohybujete kurzorem nebo mohou barvy měnit svoji podobu zatímco stránkou budete rolovat. Opět tedy stačí vsadit na jednoduchost a minimalismus, gradient vše posune na úplně nový level. 

Retro

Retro nálada se vrací v módě, hudbě a kralovat bude i designu. Výběr období je v podstatě na vás –⁠ stránku můžete ladit do minimalistického brutalismu, do odvážné grafické podoby hippie 60. let a nebo si můžete vypůjčit grunge estetiku 90. let, která se také ve velké míře vrací na scénu. 


Grunge estetika módní bible Nylon.

Skvělým příkladem je třeba módní bible Nylon, jejíž webová stránka je velmi jednoduchá a působí až jako grafická koláž právě z 90. let. I fotografie a náhledy jsou zpracovávány ve formě koláží a estetika webu je tak opravdu výrazná a zapamatovatelná. 

Nebát se experimentovat

Trendů ve webovém designu bude jednoduše mnoho a není výjimkou, že se navzájem vylučují. Nebojte se proto experimentovat – v záplavě nových a nových webů je totiž největší přidanou hodnotou zapamatovatelnost. Pokud tedy uživatele ohromíte výrazným designem, zábavnou hrou nebo neočekávaným twistem, lze předpokládat, že se na váš web bude rád vracet, i v roce 2022!⁠

 

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: