Trumpova sociální síť TRUTH Social má problémy. Spustí se vůbec? A v jaké podobě?

2. 11. 2021 | Lucie Životská
Bývalý americký prezident Donald Trump se zablokování svých účtů na Facebooku a Twitteru nebojí. Oplácí (téměř) stejnou mincí — spouští vlastní sociální síť. Ovšem už nyní naráží, nepoužívá totiž správně open source kód, na kterém je jeho nová síť TRUTH Social vystavěna. Nyní se mu již odečítá 30 dní, kdy musí vše napravit.

 

Před necelými 2 týdny bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že bude spouštět vlastní sociální síť s názvem TRUTH Social. Proč? Jak sám Trump říká — chce se takto postavit „tyranii velkých technologických společností". Tu má představovat zablokování jeho účtů na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Instagram nebo Twitter. Trump tyto sociální sítě hojně využíval před prezidentskými volbami, stejně tak s nimi vehementně pracoval i v dobách, kdy byl ve funkci prezidenta. Svým způsobem mu dovolovaly ignorovat klasická média, obzvláště pak ta, která mu nebyla a priori nakloněná.

Ale ještě jednou se zeptejme proč — proč mu byly jeho účty zablokovány? Ve svých projevech v online prostoru se Donald Trump nezdráhal upozorňovat na příklad na to, že Covid není tak závažný jako obyčejná chřipka. Obecně tyto sítě častoval také výroky, které byly buď urážlivé nebo zavádějící až lživé. Ostatně Donald Trump zvládl dle Wall Street Journal během svého úřadu za 4 roky vyřknout 30 573 lživých či zavádějících tvrzení, tedy zhruba 21 za den. Mezi ty lživé na soicálních sítích šlo rozhodně zařadit jeho tvrzení o zfalšovaných výsledcích prezidentských voleb z listopadu 2020, v nichž ho předstihl Joe Biden. V průběhu 6. ledna 2021, kdy měly obě komory amerického Parlamentu formálně přijmout hlasy volitelů, a posvětit tak výsledky prezidentských voleb, se Donald Trump věnoval na svém účtu už od rána tweetům o ukradených volbách a pěstováním naděje, že viceprezident Mike Pence svou víceméně formální roli přijetí hlasů volitelů přemění v odmítnutí volebního výsledku. Své stoupence, kteří v ten samý den vtrhli do Kapitolu, pak na sociálních sítích označoval za „vlastence”. Toto vše tedy vedly ke zmiňované „tyranii”, neboli též (zcela soudnému kroku) umlčení jeho účtů ze strany Twitteru a Facebooku.

Po neúspěšném blogu chce Trump konkurovat vlastní sociální sítí

Ovšem to by nebyl Donald Trump, aby ho tento zákaz opravdu umlčel. Začátkem letošního roku spustil stránku From the Desk of Donald J. Trump, která může být vnímána jako Trumpův blog. Nyní ji již ani v původní formě nenajdete, protože byla zrušena. Nepřilákala totiž očekávanou pozornost. Zkrátka se ukázalo, že formát sociálních sítí má opravdu větší sílu a dosah. Což dalo jasný impuls k vytvoření konkurenční sociální sítě.

Pro pozvané má být Trumpova síť TRUTH Social otevřena od listopadu a aspiruje na celostátní dosah, a to v průběhu začátku roku 2022. „Vytvořil jsem TRUTH Social, abych se postavil tyranii velkých technologií. Žijeme ve světě, kde má Taliban velkou přítomnost na Twitteru, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen. To je nepřijatelné," uvedl Trump ve svém prohlášení. Marketingový tým Donalda Trumpa pracuje vskutku na velké propagaci, ovšem realita je jiná. Zatím se nic zase tak velkého nekoná, nový web se zatím tváří pouze jako registrační stránka, kde se nic tak zásadního neděje.

Trump sociální síť

 

Trumpova sociální síť má problém ještě před spuštěním – špatně využívá open source kód

Ale i tato nastartovaná Trumpova iniciativa má svá úskalí, a to dost podstatná. Mastodon, sociální síť poskytující svůj kód jako open source, upozornila na fakt, že TRUTH Social porušuje licenční pravidla používáním jejich open-source kódu. Trumpova organizace stojící za Truth, Trump Media and Technology Group (neboli též TMTG) porušuje softwarovou licenci Mastodonu tím, že neposkytuje dále zdrojový kód webu postaveného na jeho základě. TMTG má nyní již méně jak 30 dní na to, aby vše napravila. Jinak by mohla o právo na jeho používání zcela přijít.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: