Údaje o poloze uživatele půjde v nové verzi Androidu chránit chytřeji

21. 2. 2020 | Barbora Vičarová
Možnost, jak si lépe střežit data o vaší poloze, nově nabídne připravovaná aktualizace Androidu 11. Aplikacím půjde povolit přístup jen jednorázově.

Konečně si už i Google začíná uvědomovat, že lidé mají zájem mít svá uživatelská data a jejich sdílení pod kontrolou. Už brzy jim tak nabídne možnost, jak si lépe střežit svoji polohu před zvědavými aplikacemi. Letos by totiž měla vyjít nová aktualizace Androidu, Android 11, která u polohových dat nově nabídne pouze jednorázovou možnost sdílení. 

Když tak nějaká z aplikací třetích stran požádá o přístup k údajům o vaší poloze, k mikrofonu nebo ke kameře, bude možné místo trvalého povolení zvolit možnost Pouze tentokrát”. Je tak jasné, že i Android jde s dobou a snaží se uživatelům nabídnout co nejlepší ochranu jejich dat a možnost, jak je vědomě a zodpovědně spravovat. 

A neostrouhají ani jablíčkáři – společnost Apple totiž tuto možnost nabízí v operačním systému iOS už od minulého roku a společně s Googlem umí také upozorňovat uživatele na to, že některá z jeho aplikací na pozadí tiše využívá jeho polohová data. 

Google na svém blogu pro vývojáře Androidu uvádí, že zatím téměř polovina uživatelů povoluje aplikaci přístup k datům pokaždé, „když je aplikace používána”. Často pak lehce zapomenete, komu všemu jste přístup k datům povolili, a můžete o svém soukromí lehce ztratit přehled. Naopak pokud nově zvolíte možnost „Pouze tentokrát”, bude se aplikace při dalším spuštění muset na povolení zeptat znovu. 

Prozatím je tato možnost pouze v testovací verzi Androidu 11 pro vývojáře, ale pokud se vám s ochranou vašeho soukromí nechce čekat, pojďte si nastavení zkontrolovat hned teď. 

Jak vypnout sdílení polohových dat na iPhonu

Jděte na svém iPhonu do Nastavení, zvolte záložku Soukromí a následně Polohové služby. Zde už vidíte konkrétní aplikace a u každé z nich si můžete vybrat, zda chce sdílet svoji polohu s aplikací při jejím používání, vždy a nebo vůbec. 

Kam dál?

Když už jsme u toho soukromí, ověřte si také, jak to máte s nastavením na Facebooku


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: