UPC ČR chce fúzí zmenšit kumulovanou ztrátu z minulých let

13. 10. 2010 | ČTK
Největší český kabelový operátor UPC Česká republika se rozhodl částečně zmenšit kumulovanou ztrátu z minulých let, která dosahuje miliardových hodnot. V uplynulých týdnech proto při fúzi s dceřinou firmou Forcable snížil svůj základní kapitál o 4,5 miliardy na 1,123 miliardy korun.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Největší český kabelový operátor UPC Česká republika se rozhodl částečně zmenšit kumulovanou ztrátu z minulých let, která dosahuje miliardových hodnot. V uplynulých týdnech proto při fúzi s dceřinou firmou Forcable snížil svůj základní kapitál o 4,5 miliardy na 1,123 miliardy korun. Proces proběhl snížením jmenovité hodnoty akcií. Ze získané částky bylo mimo jiné 1,227 miliardy korun určeno na úhradu minulých ztrát a 2,085 miliardy na tvorbu ostatních kapitálových fondů. Píše to dnešní E15 s odvoláním na dokumenty UPC ČR.

"UPC Česká republika se dlouhodobě nacházela v situaci, kdy výše základního kapitálu výrazně převyšovala výši vlastního kapitálu. Proto bylo rozhodnuto v rámci fúze se společností Forcable přistoupit k přetřídění jednotlivých složek vlastního kapitálu," potvrdil mluvčí české UPC František Malina. Dodal, že tato operace je výlučně nepeněžní operací bez jakéhokoliv dopadu na hotovostní toky či provoz společnosti a dobytnost pohledávek není nijak dotčena.

E15 píše, že podle dokumentů UPC činila k 31. prosinci 2009 kumulovaná ztráta firmy z minulých let 8,43 miliardy korun, 924 milionů leželo na účtu nerozděleného zisku z minulých let. "Tyto ztráty vznikly především v devadesátých letech, kdy UPC investovala do budování kabelové sítě. Položení jednoho metru kabelu stojí až čtyři tisíce korun a my těchto kabelů máme tisíce kilometrů," vysvětlil Malina.
Ztráta české pobočky UPC tak například v roce 1994 dosáhla 639 milionů korun. Celková investice do sítě pak měla podle zdroje deníku E15 dosáhnout až pěti miliard korun. Na konci letošního července akcionáři rozhodli, že ztráta společnosti za rok 2009 ve výši 133 milionů korun bude zahrnuta do celkové nerozdělené ztráty, naopak 924 milionů nerozděleného zisku minulých let má být použito na úhradu ztráty z roku 1994 a 1995. Podle výpočtů deníku E15 tak současná kumulovaná ztráta UPC ČR po snížení základního jmění činí asi 6,4 miliardy korun.

Podle posledních čísel, které zveřejnil vlastník UPC, americká společnost Liberty Global, česká UPC měla v polovině roku na 1,2 milionu zákazníků. Z toho 134.000 si objednalo analogovou kabelovou televizi, 397.000 digitální kabelovou televizi a 95.000 satelit. Satelitní divize UPC Direct přitom byla v květnu převedena na sesterskou lucemburskou společnost UPC DTH, uzavírá E15.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: