USA versus Google. Technologický gigant čelí žalobě za zneužití dominantního postavení na trhu

21. 10. 2020 | Petr Michl
„Po dlouhé roky náleží Googlu na 90 % všech vyhledávacích dotazů ve Spojených státech a využívá taktiky pro omezení hospodářské soutěže, aby udržel a rozšířil své monopoly na poli vyhledávání a reklam při vyhledávání,“ stojí v žalobě, která může předznamenáním žalob vlády USA na Apple, Facebook, Amazon, Twitter a další.

Ministerstvo spravedlnosti a vrchní státní zástupci jedenácti států unie obžalovali Google z nelegálního monopolu v oblasti vyhledávání a reklamy spojené s vyhledáváním. Tento akt může být je jednou z řady žalob na další americké giganty internetového prostoru.

shrnutí žaloby stojí:

Google je monopolním gatekeeperem internetu pro miliardy uživatelů a nespočet inzerentů po celém světě. Po dlouhé roky náleží Googlu na 90 % všech vyhledávacích dotazů ve Spojených státech a využívá taktiky pro omezení hospodářské soutěže, aby udržel a rozšířil své monopoly na poli vyhledávání a reklam při vyhledávání.“

Žaloba dále specifikuje, že Google udržuje své tržní postavení tím, že uzavírá exkluzivní dohody, aby se stal defaultním vyhledávačem u mnoha produktů, zařízení a platforem. Konkrétně říká: „Využívá své zisky, aby si za to koupil preferenční zacházení pro svůj vyhledávač na zařízeních, internetových vyhledávačích a dalších přístupových bodech k vyhledávání.“

To do značné míry připomíná dlouhý spor amerického Ministerstva spravedlnosti s Microsoftem, který skončil až v roce 2001. Jeho podstata se do značné míry točila kolem postavení Internet Exploreru jako defaultního internetového prohlížeče na zařízeních s operačním systémem Windows.

Štítky dokumentu: Google Reklama online SEO
Sdílejte tento článek:
Podobné články: