USA versus Google. Technologický gigant čelí žalobě za zneužití dominantního postavení na trhu

21. 10. 2020 | Petr Michl
„Po dlouhé roky náleží Googlu na 90 % všech vyhledávacích dotazů ve Spojených státech a využívá taktiky pro omezení hospodářské soutěže, aby udržel a rozšířil své monopoly na poli vyhledávání a reklam při vyhledávání,“ stojí v žalobě, která může předznamenáním žalob vlády USA na Apple, Facebook, Amazon, Twitter a další.

Ministerstvo spravedlnosti a vrchní státní zástupci jedenácti států unie obžalovali Google z nelegálního monopolu v oblasti vyhledávání a reklamy spojené s vyhledáváním. Tento akt může být je jednou z řady žalob na další americké giganty internetového prostoru.

shrnutí žaloby stojí:

Google je monopolním gatekeeperem internetu pro miliardy uživatelů a nespočet inzerentů po celém světě. Po dlouhé roky náleží Googlu na 90 % všech vyhledávacích dotazů ve Spojených státech a využívá taktiky pro omezení hospodářské soutěže, aby udržel a rozšířil své monopoly na poli vyhledávání a reklam při vyhledávání.“

Žaloba dále specifikuje, že Google udržuje své tržní postavení tím, že uzavírá exkluzivní dohody, aby se stal defaultním vyhledávačem u mnoha produktů, zařízení a platforem. Konkrétně říká: „Využívá své zisky, aby si za to koupil preferenční zacházení pro svůj vyhledávač na zařízeních, internetových vyhledávačích a dalších přístupových bodech k vyhledávání.“

To do značné míry připomíná dlouhý spor amerického Ministerstva spravedlnosti s Microsoftem, který skončil až v roce 2001. Jeho podstata se do značné míry točila kolem postavení Internet Exploreru jako defaultního internetového prohlížeče na zařízeních s operačním systémem Windows.

Google neslyší podobné výtky poprvé, ostatně evropské regulační úřady mu už udělily několik miliardových pokut v eurech. Žalobci z USA nicméně cílí pravděpodobně na vyšší částku nebo přímo na strukturální změny v samotné společnosti. Obrat Googlu loni činil 167 miliard amerických dolarů (3,7 bilionu korun), takže pokuty v jednotkách miliard dolarů pro něj jsou bolestivé, ale zdaleka ne likvidační.  

Obhajoba Googlu bude pochopitelně stát na tom, že je přirozeným monopolem, jehož vyhledávač si lidé volí pro to, že nabízí lepší službu než všichni ostatní. Ostatně na svém blogu už poskytl svou první reakci, kde říká:

„Dnešní žaloba ministerstva spravedlnosti je vysoce chybná. Lidé používají Google, protože si to vybrali, ne proto, že jsou k tomu nuceni, nebo proto, že nemohou najít alternativu.“

Zároveň v něm upozorňuje například na to, že vyhledávání Googlu je sice v prohlížeči Safari od společnosti Apple defaultní, ale to protože je nejlepší. Vyhledávače Bing a Yahoo! prý naopak za uvedení mezi možnostmi vyhledávačů platí.


Zdroj: Google Blog

A přepnout na ně jde na jedno kliknutí.


Zdroj: Google Blog

Zároveň poukazuje i na to, jak jednoduché je změnit si nastavení výchozího vyhledávače v jeho prohlížeči Google Chrome.


Zdroj: Google Blog

 

Předpokládáme, že při soudním líčení jistě poukáže na situaci u počítačů s OS Windows, kde stále narazíte prvně na vyhledávač Edge náležící Microsoftu. Na něm je jako defaultní vyhledávač Bing.


Zdroj: Google Blog

Stejně jako u jeho předchůdce, Internet Explorer, je ovšem často jeho jedinou funkcí vyhledání instalace pro Google Chrome.  

Konečný rozsudek pravděpodobně padne až po dlouhých letech soudních stání. Není ovšem náhoda, že žaloba přichází právě teď, bezprostředně před prezidentskými volbami v USA. Současný prezident USA Donald Trump veřejně deklaroval, že si na internetové giganty, jako jsou Apple, Amazon, Facebook nebo Twitter, došlápne. Takto jeho ministerstvo plní alespoň část zadání.  

Zdroje: Justice.gov, Google Blog

Štítky dokumentu: Google Reklama online SEO
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.