Uživatelé Facebooku si mohou zvolit, kdo jim bude spravovat profil po jejich smrti

16. 2. 2015 | Dan Škvařil
A kdo se bude starat o váš facebookový profil, až budete po smrti? Zvolte si pověřenou osobu.

Už víte, komu odkážete po smrti své virtuální ostatky? Tato otázka, jakkoli zní absurdně, začíná být na pořadu dne. Facebook se totiž rozhodl zavést funkci pověřené osoby, která bude moci do omezené míry spravovat váš profil poté, co budete od aktivity na této sociální síti osvobozeni navěky.

Facebook se do věčných lovišť nevydává poprvé. Problematiku zesnulých uživatelů řešil dosud tak, že po jejich smrti (na základě žádosti ze strany někoho blízkého uživateli) převedl profil do takzvaného režimu zvěčnění. Šlo o možnost zavzpomínat si na ty, kteří tu mezi námi už nejsou (tedy v realitě, protože v říši Facebooku jim přece byla přiřčena věčnost). Zvěčněný účet je označen heslem „Vzpomínáme“ vedle jména, neobjevuje se nadále na veřejných místech a jeho obsah se nedá měnit.

Nová funkce udělí pověřené kontaktní osobě omezené právo učinit několik změn na vaší stránce. Předně si může stáhnout celý obsah vaší zdi včetně příspěvků a fotek. Může měnit profilový obrázek nebo úvodní fotku (aby tam náhodou nezůstala nějaká nedůstojná taškařice, kterou jste si před smrtí nastavili, aniž jste předvídali, co se stane). Bude moci připnout příspěvek na vaši zeď, aby mohl aktualizovat důležité informace. Dostává také svolení ke schvalování žádosti o přátelství. To vše samozřejmě v případě, že mu zavčas dáte svolení. Toho docílíte tak, že jej v nastavení pod záložkou Soukromí určíte jako pověřenou kontaktní osobu.
K čemu pověřená osoba přístup mít nebude, jsou zprávy nebožtíka. Důvodem je „Respektovat soukromí jiných lidí, kteří jsou zahrnuti do konverzací,“ říká Vanessa Callison-Burch, produktová manažerka Facebooku. Nebude už možné přidávat jakýkoli jiný obsah než připnuté příspěvky a ani nepůjde nic mazat. Pokud se ovšem nechcete z nebe dívat na to, jak si váš profil prohlíží ostatní, můžete se v nastavení rovnou rozhodnout, že chcete, aby Facebook profil po vaší smrti smazal.Tato funkce je již v provozu ve Spojených státech. U nás ještě nevešla v platnost, ale vzhledem k přítomnosti hesla v nápovědě se dá očekávat, že k tomu dojde již brzy.

Zdroje: Techcrunch, Mashable, Facebook

 

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: