V IKEA nově půjde nábytek i pronajmout

5. 2. 2019 | Milada Zemanová
IKEA pokračuje ve svých snahách o ekologické a udržitelné podnikání. Nově testuje možnost pronajímání kancelářského nábytku a do budoucna tento model plánuje rozšířit i na kuchyně a vybavení domácnosti.

V řetězcích IKEA seženete širokou škálů nábytku do domácnosti, kanceláře i na chatu. Tento nábytkářský gigant však hledá nové cesty ke svým zákazníkům a také se snaží o udržitelný způsob podnikání. Právě z tohoto důvodu spouští i možnost pronájmu kancelářského nábytku.

Pronájem zařízení do domácnosti by mohl následovat, pokud se první koncept s vybavením kanceláří osvědčí. Celý tento projekt je součástí snahy zmíněné společnosti o to být více ekologickou. Konkrétně chce vyrábět produkty, které dlouho vydrží, dají se opravit, znovu použít či znovu prodat a tím pádem celkově prodlužovat životnost daného produktu. Testování začíná ve Švýcarsku a následně by se mohlo rozšířit i do dalších zemí.

Torbjorn Lööf, generální ředitel Inter Ikea, která vlastní značku IKEA, k celému projektu uvedl:

„Dá se říci, že pronájem je další způsob financování kuchyně. Ve chvíli kdy bude model cirkulární ekonomiky fungovat, budeme mít (IKEA pozn. red.) mnohem větší zájem nejen o prodej výrobku, ale i o to, co se s ním stane, když se o něj začne starat zákazník.”


Prvně se bude pronajímat kancelářský nábytek a vybavení. Až po ověření, že je o službu zájem, by se pronajímal další sortiment. Zdroj: Pop-up prodejna IKEA na Václavském náměstí

Torbjorn Lööf dále uvedl, že zvažují i založení vlastního podniku s náhradním díly. V něm by mohli zákazníci získat například šrouby k výrobkům, které již IKEA nemá na skladě.

Toto však nejsou jediné snahy tohoto řetězce o udržitelné podnikání. Společnost IKEA již historicky uvedla uvedla, že chce do roku 2020 získat 100 % svého dřeva a papíru z udržitelných zdrojů a plánuje do roku 2030 vypustit fosilní paliva.

Společnost investovala více než 1,7 miliardy euro do obnovitelné energie, včetně větrných elektráren a střešních solárních panelů, vlastní více než 100 000 hektarů lesů a investovala do recyklace plastů jako součást svého úsilí o vybudování ekologičtějších podnikání.

Zdroje: The Guardian, Financial Times, Architectural DigestDaily Mail

Kam dál?

Na co vyrábět tuny odpadu, když existuje trvale udržitelnější cesta? Dle vedení švédského řetězce s nábytkem IKEA to nemá cenu. Do roku 2020 proto chce všechny jednorázové produkty z plastu vymazat ze své nabídky.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: