YouTube změnil podmínky. Pro něj komerčně nevýhodné účty může zrušit

11. 11. 2019 | Petr Michl
Nové „podmínky služby“ YouTube jsou tak tvrdé, že mohou zrušit všechny účty, které Google nepovažuje za „ekonomicky rentabilní“. Zrušit ale může se stejnou podmínkou i uživatelské Google účty.


Zdroj: Falling Down

YouTube byl zamýšlen jako platforma pro tvůrce, ostatně proto je první polovinou jeho názvu slovo „you“. Po další úpravě jeho „podmínek služby“ ale mnozí poukazují na to, že o tvůrce tady jde až v poslední řadě. Jsme již ve fázi, kdy je tu „ThemTube“ beze snahy cokoliv zastírat?

„Them" jsou vedení Googlu, respektive všeobjímající společnosti Alphabet, která dbá zejména o zisk a zájmy svých akcionářů. Tomu poplatná je i změna formulace v podmínkách služby, konkrétně v sekci „Account Suspension & Termination”  („Pozastavení a zrušení účtu“, pozn. red.). Stojí v ní:

 

V překladu:

„YouTube může ukončit váš přístup nebo přístup vašeho Google účtu do všech částí Služby, pokud YouTube dle svého uvážení nazná, že další poskytování Služby pro vás již není komerčně rentabilní.“   

V té nejhrubší podobě to znamená, že pokud na vás YouTube nevydělává, nejste pro něj zajímaví. A to ani tak, aby vám umožňoval sdílet na něm videa. YouTube začal minulý týden zasílat e-mailová upozornění na změnu podmínek s tím, že je zjednodušil. Na zde popisovanou pasáž ovšem specifiky neupozornil.

Když se na ní chcete podívat v pozitivním světle, je to ochrana YouTube před obsahem, který nutí inzerenty k velkým prohlášením a stahování inzerce: v minulosti například rasistický obsah obsahující fašistické symboly nebo obsah, který slouží k ukájení pedofilů.

Obecnost daného ustanovení ale dává možnost zrušit přístup k účtu YouTube komukoliv, kdo nevydělává dost, komu bylo demonetizováno nějaké video nebo komukoliv, kdo se jim znelíbí. Navíc není zmiňován jen účet na YouTube, ale i účet na Googlu, s kterým je svázán Gmail, Dokumenty, Kalendář, Fotky a další služby. Myslíte si třeba, že je ekonomicky rentabilní uživatel YouTube, co se na něj dívá s ad block softwarem?

Na Twitteru můžete najít velké množství reakcí, které právě na potenciální tvrdost „právního vylepšení“ upozorňují.Vlákno na Redditu k tématu má tisíce komentářů a ve většině z nich je YouTube, potažmo Google, vykreslován jako mogul kašlající na svůj původní záměr být nejlepší platformou pro video tvůrce. Zdá se ovšem, že stejně jako zpřísnění podmínek pro monetizaci videí v roce 2018, je toto jen další pokus, jak se vyrovnat se škodlivým obsahem.

Update podmínek služby vstoupí v platnost 10. prosince. 

Tip redakce: 


Zdroj: YouTube Creators

Tenze mezi tvůrci a YouTube spojená s represivními opatřeními zamířenými proti tvůrcům škodlivého obsahu odhánějící inzerenty tu je už téměř 3 roky. Jednoduše z toho důvodu, že často ovlivňují i ty, co si jen chtějí nahrávat svá videa, budovat vlastní komunitu a nic zlého tím nezamýšlí. Pokus o smír měl přinést příslib nového přístupu z května tohoto roku.  

Štítky dokumentu: Reklama online YouTube
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.