Facebook a FarmVille došli smíru

19. 5. 2010 | RaTP
Facebook a Zynga oznámili vstup do "pětiletého strategického partnerství", které přichází po dohodě o finančním vyrovnání obou subjektů. Tento krok je tak ukončením hádky, jež nastala po stížnosti Zyngy a vyhrožování, že přesune své projekty jinam. Jablkem sváru byla nová pravidla Facebooku pro vývojáře třetích stran, která vedla nejen ke zhoršení komunikace aplikací s uživateli.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Facebook a Zynga oznámili vstup do "pětiletého strategického partnerství", které přichází po dohodě o finančním vyrovnání obou subjektů. Tento krok je tak ukončením hádky, jež nastala po stížnosti Zyngy a vyhrožování, že přesune své projekty jinam. Jablkem sváru byla nová pravidla Facebooku pro vývojáře třetích stran, která vedla nejen ke zhoršení komunikace aplikací s uživateli (FarmVille kvůli ní údajně ztratil 5 % hráčů, což je v porovnání s březnem, kdy Zynga deklarovala 5% nárůst, tristní), ale zejména ke snížení odměny pro tyto výrobce. Facebook totiž nově odebírá 30 % z ceny všech proběhlých transakcí.
Přitom pro Zyngu to znamenalo výrazný pokles výdělku - její financování je zajištěno právě realizací minitransakcí.
Zynga se netajila tím, že připravuje vlastní projekt Zyngaville, kam by se měly hry FarmVille a Mafia Wars přesunout. A to i přesto, že by se jednalo o nejhorší řešení pro obě strany. Právě proto bylo návázání "strategického partnerství", jehož podstata je úzkostlivě tajena (jak Facebook tak Zynga pro média pouze potvrdili, že spor nebyl hašen finančním vyrovnáním ani z jedné, ani druhé strany.), logickým krokem.
Pravděpodobně bude upravovat finanční podmínky provozu aplikací a zpoplatnění transakcí. Nově by se mohlo více operovat s Facebookovskými kredity, které by nahradily dosavadní měnu FarmVillu. Pro Facebook by to ve výsledku mohlo znamenat vzkříšení doplňkových služeb Facebooku, což je v době uvadajícího zájmu uživatelů žádoucí.

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: