Facebook chystá chytré hodinky. Digitální prostředí budete ovládat pohybem ruky

10. 6. 2021 | Petr Michl
Hodinky Facebooku mají mít 2 kamery a možnost snadného vyjmutí z řemínku. Jejich revoluční funkce má ale přijít se schopností ovládat gestem či pohybem ruky digitální prostředí a augmentovanou či virtuální realitu.


Budou vypadat chytré hodinky Facebooku takto? Nevsadili bychom si na to. Zdroj: Facebook

Facebook tu je s další snahou proniknout do světa hardwaru. Již má svoje zařízení pro videohovory Portal, headset pro virtuální realitu Oculus VR a chystá také AR brýle ve spolupráci se značkou Ray-Ban. I hodinky by přitom měli pomoci augmentovanou realitu využívat.

O připravované novince informoval The Verge s tím, že hodinky mají obsahovat dva fotoaparáty/kamery. Ano, asi vás napadne, že se od zápěstí špatně fotí a hodinky asi nebudou mít objektivy na zadní straně směřující do ruky, kde nedává smysl ani displej. Facebook toto ovšem řeší tím, že hodinky půjde snadno vyndat a zandat bez toho, abyste sundávali z ruky řemínek. Když uvidíte něco hodné sdílení na Facebook nebo Instagram, tak hodinky jednoduše vytáhnete.

I proto jsou kamery skutečně vpředu a vzadu. Přední má být k dispozici primárně pro videohovory, zadní na zachycování „momentů hodných sdílení“, to vše se schopností pořizovat full HD video.

The Verge zároveň uvádí, že Facebook je prý v jednání například s nejmenovaným výrobcem batohů, aby na nich vytvořili pro jádro hodinek něco k jejich pevnému upevnění, což by z nich dělalo akční kameru například pro pohled dozadu při jízdě na kole.

Plány s možnostmi využití chytrých hodinek má ale mnohem odvážnější, měly by sloužit jako rozhraní k ovládání digitálních technologií, doslova pohybem ruky. Technologie elektromyografie (EMG) má zachytit elektrické nervové signály probíhající v našem těle při pohybu. Více vysvětluje následující video, které může pro neznalého diváka nést až prvky sci-fi. Upozorňujeme, že v něm není pravděpodobně finální podoba chytrých hodinek Facebooku.

Další metou může být propojení s augmentovanou či virtuální realitou — v obou případech se hodí něco, čím můžete ovládat dané prostředí intuitivně, ideálně myšlenkou, ale třeba i pohybem ruky či gestem. A právě tímto směrem se chytré hodinky od Facebooku v budoucnu mají vydat.

Záruku úspěchu ovšem Facebook nemá. Impérium Marka Zuckerberga už několik výletů do fyzického světa nezvládlo. Propáslo šanci přijít s vlastním smartphonem a nechytly se ani drobnosti jako modré Facebook tlačítko na telefonech HTC. Níže si můžete prohlédnout 10 let starou reklamu, v níž figuruje s členy kapely Blink-182.

Trh chytrých hodinek je navíc naplněný výrobky mnoha cenových relací — ve spodu jsou sportovní trackery provázané s mobilními telefony doslova za pár stovek a navrcholu stylové Apple Watch. Facebook by přitom chtěl pravděpodobně konkurovat právě společnosti Apple, s kterou je „na nože“ kvůli jejímu ztížení sledování pohybu po webu u uživatelů iPhonů a iPadů. Otázky okolo soukromí uživatelů se pak pochopitelně spojují i s chytrými hodinkami Facebooku. Chcete dát společnosti s tak špatnou historií správy dat uživatelů zařízení sledující pohyb vašich končetin a nervové signály ve vašem těle? I objektiv fotoparátu bude možná pro některé lidi příliš. Napoví to ale až čas. Datum uvedení hodinek na trh v tuto chvíli známo není.

Kam dál? 

Připomeňte si další hardware ve vývoji Facebooku, konkrétně jeho připravované brýle s rozšířenou realitou ikonické značky Ray-Ban

Štítky dokumentu: Facebook Mobilní zařízení
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.