Facebook přemýšlí, jak „legalizovat“ uživatele pod 13 let

5. 6. 2012 | Petr Michl
Dětí s falešnými účty jsou na něm miliony. Facebook nyní uvažuje, jak je povolit, a získat tak novou cílovou skupinu pro reklamy.

Uživatelé Facebooku by měli být oficiálně starší 13 let. Hochů a dívek pod touto věkovou hranicí jsou ovšem na největším sociálním médiu miliony. Přiložený graf studie z roku 2011 uveřejněné nejprve na portálu First Monday říká, že v USA jich je ve věku 10 let v „modrobílé síti“ lapeno 19 %, dvanáctiletých dokonce celých 55 %. Samozřejmě, že při zřizování své virtuální identity musí ohledně svého skutečného věku zalhat. Tudíž jsou jejich účty brány jako falešné a jsou hodny smazání, což se prý každodenně děje. Pochopitelně ovšem jen ve velmi omezeném objemu vůči mase „předčasně zestárlých mládežníků“.

Facebook nyní uvažuje, jak svou věkovou diskriminaci omezit a umožnit přístup i dětem, kterým to bylo dosud zapovězeno. Neboli přemýšlí, jak „legalizovat“ cílovou skupinu, jež by mohla znamenat novou příležitost pro inzerenty, jako jsou značky Walt Disney či Chupa Chups. Problém je ovšem v tom, že Facebook musí hrát „cnostného“. Bezpečnost dětí na internetu je velké téma a ví se, že ony jsou ty poslední, kdo by na ní samy od sebe dbaly. Facebook rozhodně také nestojí o žalobu za nelegální sběr dat o dětských uživatelích.

Wall Street Journal přišel s článkem, který udává, že řešením by mohly být účty s rodičovskými pravomocemi. Přidávání přátel a instalování herních aplikací by tak mohlo být pod kontrolou rodičů. Nepochybně by pak mohly přijít i aplikace, které by pravděpodobně kupovali rodiče dětem. Tento plán má ovšem trhlinu v tom, že pro děti nebude sociální síť s dozorcem příliš atraktivní. Facebook má nicméně o zajímavou cílovou skupinu zájem. Na umožnění jejího zapojení prý pracuje s mnoha partnery, mezi kterými najdete společnost Walt Disney, ale i specialisty na ověřování totožnosti a práci s citlivými daty.

Kolik je v České republice dětí pod 13 let na Facebooku? Přesné údaje neexistují. Nicméně dobrým naznačením trendu může být studie London School of Economics z dubna 2012, která zkoumala chování dětí online v EU. Dle jejich nálezů používá v EU sociální sítě 38 % dětí mezi 9 až 12 lety. Náš nedávný článek Jaký je skutečný počet českých uživatelů Facebooku? ukazuje, že od 15 do 23 let věku je údajných uživatelů českého Facebooku více, než je v České republice v daných věkových kategoriích lidí. Jedním z logických vysvětlení jsou samozřejmě účty dětí pod 13 let, které se dělají staršími.

Zdroje: online.wsj.com, www2.lse.ac.uk


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: