FBI - velký bratr na sociální síti

27. 1. 2012 | BD
Pomůže monitorování sociálních sítí FBI v ochraně bezpečnosti nebo se jedná o nebezpečný zásah do svobody projevu?

FBI chce začít monitorovat sociální sítě, včetně Facebooku a Twitteru, aby získala více informací o potenciálních hrozbách a možných nebezpečných situacích. Neúmyslně tento svůj záměr odhalila žádostí o aplikaci pro sociální média skrze Strategické a operační centrum FBI. Jako první na to upozornil server New Scientist.

A co by měla aplikace podle FBI umět? Automaticky vyhledávat, poskytovat možnost mazání na sociálních sítích. Automaticky překládat cizojazyčné tweety do angličtiny. Zobrazovat různé úrovně hrozeb, vytvářet upozornění na mapách, případně by měla umět použít barevné kódování pro rozlišení priority. Organizovat data o domácím i globálním terorismu. Kromě Facebooku nebo Twitteru hodlá FBI sledovat i Flickr a YouTube.

Už se ale objevují obavy spojené s tím, co by taková aplikace v rukou FBI mohla způsobit. Sociální sítě jsou o propojení stovek lidí, tudíž pokud bude jeden z vašich přátel vyšetřován FBI díky svým tweetům nebo obrázkům na Flickru, dostanete se do hledáčku úřadu pro vyšetřování i vy.

Stejně jako se to stalo slovenskému grafikovi filesharového serveru Megaupload.com. Několik obviněných bylo ihned zadrženo na Novém Zélandu. Teď FBI hledá i slovenského grafika tohoto serveru. Uvádí, že je členem mezinárodní zločinecké skupiny, která se zabývala porušováním autorských práv a praním peněz. Za předpokladu, že se opravdu zabýval jen grafikou, bylo by to jako zavřít lepiče plakátu za to, že někdo počmáral jím vylepený plakát protizákonnými kresbami.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: