Jak se cítí zdravotníci z první linie? Silná kampaň upozorňuje na to, že 2 z 5 trpí posttraumatickou stresovou poruchou

13. 9. 2021 | Petr Michl
Ne všichni zdravotníci čelící pandemii unesou nálož zbytečných úmrtí. Britská kampaň dodává sílu nejen 40 procentům zdravotníků z první linie, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

 

V pandemii jsme bohužel už mnohokrát viděli záběry na přehlcené jednotky intenzivní péče, pacienty připojené na mimotělní oběhy s malou nadějí na přežití nebo na zármutek jejich bližních, jež s nimi nemohli být v jejich posledních chvílích. Velmi málo pozornosti bylo ovšem věnováno emocím profesionálů, kteří u nich byli. Přesně o to se snaží britský spot neziskové organizace Frontline19.

Vidíme tak zdravotnici Vicky, která se zhroutí v pláč poté, co oznámí po telefonu úmrtí pacienta jeho příbuzné, řidiče ambulance, jenž se musí při odvozu ženy do nemocnice vyrovnávat s otázkou jejího muže, jestli ji někdy ještě uvidí, lékaře neschopného zachránit pacienta, jeho vztek a pláč. A především smutek a apatii zdravotníků, která je přepadá i v civilním životě — právě to patří k projevům posttraumatické stresové poruchy, kterou dle Frontline19 může trpět až 2 z 5 zdravotníků z první linie.

Spot nesoucí název „One Crisis Has Caused Another“ („Jedna krize přinesla další“) můžete zhlédnout níže.

Velkou část emoční síly tohoto díla nese hudební podkres, kterým je coverem písně Billie Eilish, When The Party's Over, od Jamese Blakea. Za produkcí spotu stojí společnost Nomuba, za kreativou a dalšími částmi kampaně pak reklamní agentura adam&eveDDB. Její kreativní ředitel Ant Nelson říká:

„Smekáme před tím, co dokázali lékaři, zdravotní sestry, záchranáři a tisíce dalších neopěvovaných hrdinů. Ale přestože jejich činy mohou být hrdinské, jsou to lidské bytosti, stejně zranitelné vůči problémům s duševním zdravím jako my ostatní."

Právě tento aspekt práce zdravotníků je často přehlížen. Jsou bráni jako profesionálové, kteří jsou „prostě zvyklí“. Mimořádně krizová situace se ale na nich podepsala. Krátký náhled na individuální příběhy zdravotníků v české realitě poskytuje například reportáž Seznam Zpráv zachycující příběh záchranáře Víta Samka, který po smrti svého otce na Covid-19 nemohl čelit pohledu na další pacienty se stejnou nemocí a z nemocnice odešel. Většina se naštěstí k tak radikálnímu kroku neodhodlala, ale to neznamená, že by pohled na zbytečné smrti nezanechával dušení šrámy. To potvrzuje i zakladatelka Frontline19 Claire Goodwin-Fee:

„Mezi lidmi, kteří se potýkali s nejhoršími následky pandemie a pro které ještě zdaleka neskončila, hrozí krize duševního zdraví. Víme, že běžně se posttraumatická stresová porucha může začít projevovat zhruba rok až 18 měsíců po traumatu, takže je nezbytné nyní zvýšit povědomí o tom, co dělá Frontline19, a zajistit, aby se nikdo z těchto neuvěřitelných lidí necítil sám nebo opuštěný."

PSTD se může projevovat až s odstupem. Často v okamžiku po krizi, kdy mysl už není „v bojovém módu“. Covidová krize není bohužel zažehnána zcela a podzim bude jistě spojen s nárůstem nakažených a hospitalizací, možná o to víc by se ale měla řešit také psychika zdravotníků. Součástí kampaně Frontline19 je také linka HopeLine19 spuštěná 9. září. Lidé na ní mohou posílat doktorům, sestřičkám a dalším pracovníkům z první linie své vzkazy vyjadřující poděkování a vděčnost za jejich práci. Jak je vidět i v posledních záběrech spotu „One Crisis Has Caused Another“, když si pak přehrají slova vděku v těžkých chvílích, může jim to pomoci pokračovat dál.

S Hopeline19 jsou pak spojené následující printy vyzývající lidi k zanechání vzkazu pro zdravotníky a naopak zdravotníky, aby si zavolali pro slova podpory. 

Zdroje: Frontline19, Muse by Clio

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.