Jaký je skutečný počet českých uživatelů Facebooku?

18. 5. 2012 | PeMi
V ČR je prý na Facebooku přes 3,6 milionu lidí. Přečtěte si, proč se tomuto číslu nedá věřit.

To, že je na českém Facebooku celá řada falešných profilů, ví každý. Málokdo si ovšem dovolí odhadnout, v jakých řádech se jejich počty pohybují. Tento článek se pokusí alespoň o to. Dle údajů Zoomsphere se počet českých uživatelů Facebooku pohybuje okolo 3,6 milionů. Koláčový graf níže pak uvádí jejich věkové rozložení.

Právě tyto údaje mohou prozradit, že deklarovaný celkový počet uživatelů nebude pravdivý. Naznačení míry existence tohoto problému lze totiž ilustrovat srovnáním podílů věkových kategorií na zmíněných 3,6 milionech uživatelů a podílů věkových kategorií na populaci ČR. Práci si s tím dal známý odborník na SEO problematiku, Marek Prokop. Na jeho grafech níže vidíte ve sloupcích počty obyvatel ČR pro konkrétní věkovou kategorii - vertikální osa udává počet lidí, horizontální osa věk. Údajný počet uživatelů Facebooku v jednotlivých kategoriích pak symbolizuje oranžová křivka. Právě tato křivka naznačuje, že od 15 do 23 let věku je údajných uživatelů českého Facebooku více než je v České republice v daných věkových kategoriích lidí.

 

Graf zachycující to samé, tentokrát ovšem pouze u žen, ukazuje například, že šestnáctiletých dívek má být na českém Facebooku o cca dvě třetiny více (78 tisíc) než se jich v ČR ve skutečnosti nachází (44 tisíc). Ačkoliv jsou data o populaci měřená ČSÚ k dispozici ke konci roku 2010 a údaje z Facebooku jsou z letošního května, osvětlují poměrně dobře povahu problému. Falešné účty tedy nejsou jen záležitostí v řádech desetitisíců, ale spíše statisíců.
 

 

Samozřejmě, že odhad falešných profilů můžou zkreslovat třeba účty se špatně zadaným datem narození. Přesto jsou tyto grafy velice dobrou ilustrací toho, jak je podléhat líbivým statistikám na první pohled ošidné.

Štítky dokumentu: Facebook SEO
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: