Klik pro klid: T-Mobile ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra spouští projekt zaměřený na bezpečné užívání internetu

18. 7. 2022 | redakce
Lidé jsou vám schopni prozradit své e-mailové heslo klidně na ulici. Stačí, když se jich zeptáte. I to je patrné z nového obsahového projektu Klik na klid, který má ukázat lidem, jak se chovat online v době čím dal častějších falešných inzerátů, podvodných hovorů a sofistikovaných způsobů, jak se dostat online k vašim datům a úsporám. Součástí projektu je i série přednášek o bezpečnosti hesel a mobilních platbách, na které se může zdarma zaregistrovat každá základní škola.

Zdroj: T-Mobile.cz

Prolomená hesla, podvodné hovory a zprávy, falešné inzeráty. V prvních pěti měsících letošního roku zaznamenala Policie ČR více než 7000 online podvodů, o pouhé dva tisíce méně než za celý rok 2021. Na rostoucí aktivitu kyberzločinců nyní reaguje nový preventivní projekt Klik pro klid, který zaštiťuje T-Mobile ve spolupráci s Policií ČR
a Ministerstvem vnitra.

Cílem projektu Klik pro klid je upozornit na nejčastější typy podvodných jednání a pomoci ochránit a edukovat internetové uživatele v době, kdy útoky nabývají na frekvenci a jsou stále sofistikovanější. Projekt se zaměřuje především na seniory, kteří se stávají obětí útoků nejčastěji, a upozorňuje na konkrétní zločiny, se kterými se mohou setkat – ať už jde o podvodné mobilní platby, reverzní inzertní podvody či pokusy o prolomení hesla.

Zvýšenou aktivitu kyberzločinců potvrzuje i Policie ČR, která za loňský rok eviduje přes devět tisíc trestných činů spáchaných v kyberprostoru a v letošním roce očekává dokonce počet přesahující deset tisíc. Zvyšuje se přitom také promyšlenost jednotlivých útoků, jak dokládají konkrétní příklady podvodů. „Trestné činy páchané přes internet jsou stále propracovanější a odhalit podvodníka může být problém i pro relativně zkušeného internetového uživatele. Proto v rámci projektu Klik pro klid ukazujeme reálné kyberzločiny, se kterými se v naší praxi setkáváme,“ doplňuje Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia.

Rostoucí podíl trestné činnosti na internetu potvrzuje i Ministerstvo vnitra. „Za oblast prevence kybernetické kriminality je naprosto klíčové věnovat se komplexní prevenci se zaměřením na všechny uživatele. Na tom už se Ministerstvo vnitra aktivní podílí a jsme rádi, že můžeme být součástí projektu, který šíří osvětu a vzdělává občany k bezpečnému chování na internetu,“ uvádí Lucie Kosová za oblast prevence kybernetické kriminality. 

Partnerem projektu se stala společnost T-Mobile, pro kterou je osvěta seniorů a dalších zranitelných skupin v oblasti internetové bezpečnosti klíčovým tématem.

„Z pozice poskytovatele ICT služeb vnímáme jako svou povinnost podílet se na osvětě v oblasti internetové bezpečnosti. Jako operátor se prostřednictvím svých zákazníků často setkáváme s případy podvodného jednání, a proto vítáme zapojení do projektu, který pomůže chránit a vzdělávat internetové uživatele všech věkových kategorií,“ doplňuje Jakub Ludvík, manažer korporátní bezpečnosti v T-Mobile.

 

Součástí projektu Klik pro klid je vlastní microsite, kde uživatelé naleznou bezpečnostní desatero, tipy, jak se na internetu pohybovat bezpečně, a konkrétní příklady z praxe reálných podvodů. Projekt podpoří také kampaň na sociálních sítích a další video obsah určený k osvětě na veřejných místech, jakými jsou například čekárny u lékařů nebo veřejné knihovny, doplněný informačními letáky.

První fázi projektu odstartovaly dvě edukační přednášky v Magenta Experience Center, které proběhly v dubnu a červnu a zaměřily se na bezpečnost hesel a mobilní platby. Magenta Experience Center se dlouhodobě věnuje vzdělávání na téma bezpečnosti na internetu nejen pro seniory, ale i pro základní školy. Na tyto workshopy se může zaregistrovat každá základní škola a na ty veřejné kdokoliv, kdo má o dané téma zájem. Od října 2021 tak prošlo našimi vzdělávacími programy přes 1700 dětí.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: