Mattel představuje kolekci genderově neutrálních 'panenek'

26. 9. 2019 | Barbora Vičarová
Nová kolekce panenek Mattel s názvem „Creatable World” přichází v genderově neutrální variantě. Mattel tak reaguje na světový trend inkluzivity a nechává děti přizpůsobit si panenku dle svého, bez škatulek a pravidel.

Už dávno neplatí, že panenka Barbie je dlouhonohá blondýna s výrazným hrudníkem a růžovou kabelkou, zatímco Ken je její svalnatý mužský protějšek, který tráví většinu času ve svém naleštěném bouráku. Značka Mattel totiž nově přišla na trh s kolekcí genderově neutrálních „panenek” nazvanou příznačně „Creatable World”.

Panenky, které se jmenují Wednesday, nabízí Mattel ve speciálním balíčku, který obsahuje dámské i pánské oblečení a doplňky, a dovoluje tak dítěti uzpůsobit si hračku zcela dle svého vkusu a jednotlivé prvky libovolně kombinovat. Existuje 6 různých sad, ve kterých mají panenky také různé barvy pleti a dvě varianty účesu, vždy krátké nebo dlouhé vlasy. Celá sada se pak prodává za přibližně 30 dolarů.

Kim Culmone, senior víceprezidentka Mattel Fashion Doll Designu, k uvedení nové kolekce uvádí:

„Tuto kolekci vidíme jako příležitost k zahájení dialogu o tom, pro koho panenky jsou a jaké panenky mohou být. S tím, jak svět začíná oslavovat pozitivní dopady inkluzivity, jsme se rozhodli, že je nejvyšší čas uvést na trh kolekci panenek, které nespadají do žádných škatulek a děti si s nimi mohou hrát naprosto bez pravidel.”

Mattel, který díky původní podobě Barbie a Kena nastavil jasné genderové hranice a nereálné představy o lidském těle, se v posledních letech snaží tuto filosofii napravovat. Podniká tak marketingově odvážné a zajímavé kroky, snaží se děti motivovat a rozvíjet. Právě tato kolekce by tak měla podpořit neutrálnější vnímání genderu mezi dětmi, kdy si může dítě samo rozhodnout, zda panenku oblékne do oblečení s ženskými nebo mužskými prvky, případně zda bude kombinovat obojí. 

Nejde však jen o doplňky, i samotná panenka má neutrální obličejové rysy, a může tak být upravena do jakékoliv podoby a působí velmi přirozeně, aby v dětech nepodporovala nereálné představy o kráse a podobě lidského těla. V kolekci „Creatable World” pak Mattel nezapomíná ani na tělesná postižení a nabízí panenku s protetickou nohou nebo na vozíku.

Zdroje: CNNBBCIndependent

Kam dál?

Mattel už v minulosti učinil zajímavý krok, když představil 17 panenek inspirovaných ženskými hrdinkami.

 

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.