Nejvyšší německý soud označil za ilegální jednu z technik Facebooku pro „hledání přátel"

18. 1. 2016 | Petr Michl

Nejvyšší německý soud rozhodl o tom, že získávání dalších uživatelů skrze funkci „Find-a-Friend" je ilegální. Tuto otázku přitom řeší již od roku 2010.

Co přesně soudu vadí? Zmíněná funkce žádá uživatele o přístup k e-mailu a posléze rozesílá pozvánky těm, kteří na Facebooku ještě nejsou. Byla proto označena jako klamavá obchodní praxe, kterou Facebook porušuje zákon na ochranu dat. Alespoň v Německu tak Facebook bude muset provést úpravy, aby byla v souladu s tamními zákony.Na pozoru ale musí být i další služby s podobným přístupem. Není jich přitom rozhodně málo. Váš e-mail prochází například LinkedIn a nabízí vám poté kontakty ke spojení. Mnoho dalších služeb takto vyzývá k pozvánkám na vaše e-mailové kontakty de facto na jeden klik daleko. Hranicí ilegálnosti bylo ale pravděpodobně pro Nejvyšší německý soud automatické rozesílání pozvánek mailem.

Definice ochrany soukromí v internetovém prostoru se neustále vyvíjí. Teprve v posledních letech začínají státy nadnárodní celky technologickým společnostem více vymezovat pravidla hry. Jedním z tohoto ohledu nejdůležitějších kroků je sada regulací datové ochrany EU, která má vejít v platnost v roce 2017. V jejím rámci se řeší například právo vědět, jak se zpracovávají vaše data, převod dat mezi službami a i kontroverzní právo být zapomenut.

Zdroje: The Wall Street Journal, European Commission

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: