Nová kryptoměna Facebooku brzy i ve vašem Messengeru. Přichází finanční revoluce?

26. 6. 2019 | Barbora Vičarová
Facebook rozšiřuje svoje pole působnosti na finanční trhy a chystá vlastní digitální peněženku Calibra, ve které budete platit jeho novou kryptoměnou. Přichází tak revoluce v e-commerce a finančních službách?


Zdroj: Libra

Počet uživatelů Facebooku nemůže růst donekonečna a proto sociální síť přichází s novým projektem vlastní kryptoměny propojené s digitální peněženkou. Ambiciózní projekt blockchainové kryptoměny Libra, která si dává za cíl mimo jiné „demokratizovat finanční služby”, by mohla zcela proměnit zvyklosti uživatelů při nákupech a jejich finančních transakcích. Co může tato nová měna Facebooku skutečně přinést?

Libra, jak říká již propagační video, chce učinit peníze opravdu globálními a dostupnými všem. Tedy i třetím zemím na africkém nebo asijském kontinentu, kam sociální síť pomalu expanduje a otevírají se zde pro ni velké příležitosti. Libra, jakožto globální měna, má být stabilní, rychle převeditelná, dostupná všem, s minimálními poplatky a ušitá na míru digitální době. Navíc pracuje na principu blockchainu, tedy speciální decentralizované databáze, která jí zajišťuje bezpečnost, anonymitu operací a ochranu před neoprávněnými transakcemi. 


Zdroj: Libra

Peněženka na globální měnu

A právě s kryptoměnou Libra je spojený také projekt, který Facebook minulý týden oznámil: digitální peněženka Calibra. Calibra, která je peněženkou operující právě s kryptoměnou Libra, bude dostupná již v roce 2020 jako součást Messengeru, WhatsAppu a také jako samostatná aplikace Calibra. Jak uvádí Facebook ve své tiskové zprávě, polovina lidí na světě stále nemá svůj aktivní bankovní účet a čísla jsou velmi nízká zejména v rozvojových zemích. Pro začínající a malé podnikatele ve třetích zemích je tak nereálné půjčit si peníze a pokud migranti chtějí podpořit rodinu ve své rodné zemi, jen převody peněz mezi zeměmi pohltí 25 milionů dolarů ročně. Díky peněžence Calibra a digitální měně Libra by však vše mělo být úplně jinak.


Zdroj: Callbra

K převodu peněz vám totiž bude stačit pouze smartphone a připojení k internetu. Digitální peněženky jako ApplePay nebo Masterpass, které fungují na principu spárování s klasickou platební kartou, již fungují i v českém prostředí, tento přístup tedy není novinkou. V případě operací s kryptoměnami lze pak také využít několik již fungujících služeb jako je Blockchain, Electrum nebo Mycelium. Ale zázemí tak velké společnosti, jako je Facebook, a s ním spojené propárování s aplikacemi, které jsou uživatelům důvěrně známé, mu přináší nespornou konkurenční výhodu.

Budoucnost tak přinese odeslání peněz kamarádovi na jedno kliknutí v Messengeru nebo zaplacení kávy vteřinovým naskenováním kódu v kavárně. Calibra je navíc anonymní, nepropojuje majitele účtu s jeho Facebookovým účtem a nedrží informace o něm, ani jeho transakcích s Facebookem ani třetími stranami, pokud to nebude ze zákona nutné. Za zády pak projektu stojí nejen Facebook, ale i další velká jména jako Mastercard, PayPal, Uber a Andreessen Horowitz.

Zdroj: Libra

Dostupná pro všechny

Ačkoliv by měl Facebook díky takové technologii přístup k velké spoustě citlivých dat svých uživatelů, dušuje se, že data rozhodně nebude používat pro lepší cílení svých reklam. Logicky mu ale podobná platforma pomůže v získávání nových inzerentů, kterým poskytne zázemí pro uskutečnění jejich obchodů i velmi jednoduchou možnost investic do reklamy právě na této síti. Slovy Davida Marcuse, viceprezidenta Facebooku pro blockchain:

„Čím více se bude obchodovat, tím víc malých firem bude prodávat uvnitř i mimo platformu a logicky si budou do budoucna kupovat více reklam, což je pro nás výhodné.”

Zdroj: Libra

Ačkoliv tedy již existují zavedené blockchainové kryptoměny jako Bitcoin nebo Ethereum, díky jejich nestabilitě a složitosti si nenašli cestu k masivnímu počtu koncových uživatelů. Jsou spíše spekulativním aktivem, ne každodenně používanou měnou jejich držiteli. Zde má Facebook zásadní výhodu, jelikož operuje s obrovskou základnou uživatelů i firem, kterým může nabídnout jednoduchou a uživatelsky příjemnou možnost, jak si novou digitální měnu vyzkoušet, v prostředí aplikací, které uživatelé již důvěrně znají. Díky stabilitě měny, která je zaručena rezervami a systémem rady jednotlivých podílníků, bude Libra zároveň důvěryhodná pro majitele firem a podniků, kteří budou ochotni platby Librou v budoucnu přijímat.

Služba digitální peněženky Calibra by měla být podle Facebooku zavedena v roce 2020, přihlašovat se k odběru novinek však můžete už nyní. 

Štítky dokumentu: Facebook Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: