Poznejte Humanium. Kov, který chrání před násilnou smrtí

4. 10. 2019 | Petr Michl
Jak pomoci řešit jeden z nejpalčivějších světových problémů, přispět k odstranění ilegálně držených zbraní z ulic a přitom získat ze západního světa finanční prostředky na rozvojovou činnost? Stačí etablovat vlastní drahý kov.


Zdroj: humanium-metal.com

Ve světě jsou miliony ilegálních zbraní. A kulky z nich zabíjejí každou minutu. Co s problémem, který tu je tak dlouho? Nadobro se asi vyřešit nedá. Švédská společnost IM ale díky kreativní myšlence snižuje jeho dopady: doslova samopal po samopalu a pušku po pušce.

Středobodem tohoto projektu je tzv. Humanium Metal, slitina kovů z roztavených zbraní. Partnerská švédská značka Triwa z ní pak začala vytvářet prémiové hodinky. U těch jde vždy primárně o příběh, o pocit výjimečnosti, který jeho nositeli dodává. V tomto případě může být klidně o tom, že konkrétní hodinky mohly být třeba z roztavených kalašnikovů z Guatemaly, které by jinak mohly šířit smrt. Vyšší cena prémiového produktu pak umožňuje rozvinout spolupráci s organizacemi provádějícími odkup a sběr zbraní na vybraných místech, a zároveň tak vrátit peníze do tamních komunit.

„Náklady ozbrojeného násilí překračují ztráty lidských životů a zranění. Kvůli celé škále jeho dopadů na společnost je měření celkových společenských a ekonomických nákladů komplexní. Velikost globální ekonomiky ozbrojeného násilí překračuje hodnotou stovky miliard dolarů ročně. Celosvětová cena (vyvažování či obrany) nebezpečí ozbrojeného násilí činí přes 400 miliard dolarů ročně a dokáže snížit HDP konkrétní země minimálně o 2 procentní body ročně,“ vypočítává IM důvody, proč je důležité proti tomuto negativnímu jevu bojovat.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: