Premiéra: První živý přenos válečné operace na Al Jazeera skrze Facebook Live

17. 10. 2016 | Petr Michl
Tak trochu jiná kampaň na sociálních sítích, první Facebook Live stream televize Al Jazeera z válečného bojiště.

Byly 2 hodiny ráno 17. ledna 1991 a reportér CNN Peter Arnett zprostředkovával ze svého pokoje číslo 906 v hotelu Al-Rasheed v centru Bagdádu pohled na průběh bombardování hlavního iráckého města. Jednalo se o první živý přenos válečné operace v historii. Dnes 17. října 2016 to pak bylo poprvé, co velká televizní stanice Al Jazeera nabídla přímý přenos z válečného bojiště skrze platformu Facebook Live.


Části z historicky prvního televizního přímého přenosu z války.

Na začátku 90. let v iráckém válečného konfliktu měla právě CNN výstavní postavení a byla jako jediná schopná přinášet záběry postupu koaličních vojsk mnohdy v přímém přenosu. To jí vyneslo také pověst kanálu číslo 1 pro šíření povědomí o americké vojenské technologické nadřazenosti. Přenosy někdy zahrnující například pohled střelce ve vrtulníku připomínaly spíše záběry z počítačové hry. Lepší stroje porazily ty horší. Následující záběry převahy amerických tanků M-1 Abrams nad ruskými T-62 vypadají také tak. Tedy do okamžiku, kdy jsou vidět vedle trosek tanků i ohořelá těla bez nohou.

Živé vysílání přes Facebook má v sobě novou úroveň surrealistické kvality. Dnes ho poprvé vyzkoušela televizní stanice  Al Jazeera. A během jejího přenosu probíhajícího od pozdních dopoledních do brzkých odpoledních hodin17. října 2016 ho zhlédlo přes 770 tisíc lidí. Mimo to připojila pozdějí své Facebook Live vysílání i televizní stanice Channel 4. Záběry irácké armády dobývající zpět Mosul z zdržení ISIL se technologickou kvalitou nemohou rovnat většině těch televizních ze CNN z předchozích válek na tomto území. Záznam je pořizován na chytrý mobilní telefon a vše je hodně z dálky. Přesto je k vidění dělostřelecké odstřelování pozic ISIL nebo kulometná palba do terénních a ozbrojených vozidel. Na závěr pak přijdou i vítězné křepčení vojáků s iráckou vlajkou v oslavně zvednutých rukách.

„Jsme hrdí na to stát při této historické operaci po vašem boku," vzkázal speciální americký velvyslanec při globální koalici proti ISIL, Brett McGurk, iráckým vojákům, kurdským Pešmergům a dobrovolníkům z irácké provincie Nineveh. To, že jde o válku vedenou i online, dokazuje i to, že je označil s pomocí hashtagů. Digitální otisk válečným obrazům přidaly i smajlíky plovoucí po obrazovce a vyjadřující celou škálu emocí. Jejich zářivá barevnost ostře kontrastovala se záběry s často obtížnou viditelností kvůli zvířenému písku a zvukovým doprovodem obstaraným směsí slov vojáků, výstřelů a výbuchů.  

To ovšem neznamená, že by operace měla tak hladký průběh jako počítačové hry. Dnes byly zaznamenány dílčí úspěchy na okrajích Mosulu. V samotném městě je ovšem 1,15 milionů civilistů, kteří mohou být vzati jako rukojmí ISIL. A průchod centrem pak dle Al Jazzera bude válkou o každou ulici, kde nebudou chybět nepřátelští snipeři nebo nášlapné miny. Není vyloučené, že v omezené míře budou pořizovány dílčí živé přenosy i z toho. Ten první ukázal opravdovou válku, ovšem poněkud z dálky, kde nejsou vidět zblízka rozstřílená těla jejích obětí. I tak šlo o další historický zápis pro sociální média i válečné zpravodajství. Prohlédnout si ho v plné délce můžete níže.  


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: