Služba Apple Pay je od dneška dostupná i v České republice

19. 2. 2019 | Petr Michl
S dvouletým zpožděním za Google Pay, ale přece. Mobilní platby přes Apple Pay můžete využít i v Česku.

Platba mobilem je mantra, kterou se zaklíná už pěkný pár let. Služba Apple Pay je ale na českém trhu dostupná konečně až dnes. Jejím cílem je učinit mobilní platby jednoduché, pohodlné a bezpečné.

Apple Pay je spojená s produkty značky vybavenými technologií NFC, konkrétně jde o iPhone SE, iPhone 6 a vyšší modely a také Apple Watch.  Pro jejich využití nepotřebujete jen adekvátní telefon či chytré hodinky od Applu. Jedná se ve své podstatě o jinak zprostředkovanou platbu kartou. V tomto případě by ale měla být pokryta většina trhu: Apple Pay podporují Visa, MasterCard i Maestro. Při použití platebních karet s Apple Pay se jejich čísla nikde neukládají, místo toho je přiřazen jedinečný číselný kód, který je šifrovaný a bezpečně uložený na používaném mobilním zařízení držitele karty.

Zároveň je ale nutná i podpora z finanční instituce, z níž se převádí peníze. V tuto chvíli  umožňuje platbu s Apple Pay 6 bank a 2 finanční služby, konkrétně:

Edenred je přitom platební karta, na kterou lze nahrávat stravenky a jiné firemní benefity. ČSOB například chybí, protože pro umožnění Apple Pay musí změnit technologii zpracování plateb.

Bezpečnost a soukromí jsou pro Apple Pay klíčové. Každá transakce je tak povolena pouze s jednorázovým unikátním dynamickým bezpečnostním kódem. Služba Mastercard Digital Enablement Service (MDES) používá nejpokročilejší platební technologie - EMV, tokenizaci a kryptografii - k zajištění integrity informací o držitelích karet.

Do adopce služby jsou vkládané velké naděje. „...V České republice je přes 90 procent vydaných platebních karet bezkontaktních a více než tři čtvrtiny platebních terminálů tuto technologii podporují. Čeští spotřebitelé jsou velice otevření technologickým inovacím, proto věříme, že velmi pozitivně přijmou i další novinky v oblasti mobilních plateb. Velkou výhodou Apple Pay je rychlost a pohodlí, a stejně tak i bezpečnost transakcí, kterou zajišťuje tokenizační technologie Mastercard - ta umožňuje bezpečně propojit mobilní zařízení s platební kartou,“ uvedl Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko. Tento optimismus vychází z předpokladu, že majitelé iPhonů a Apple Watch jsou rychlí v přijímání technologických novinek.

Mimochodem Apple Pay není na českém území pionýrem mobilních plateb. Google Play pro telefony s operačním systémem Android tu funguje už od roku 2017, některé banky mají dokonce za tímto účelem zbudované vlastní aplikace. Právě uzavřenost systému od Apple je také jedním z důvodů opožděné dostupnosti na místním trhu. Spotřebitelé se zájmem o službu by se nyní měli koukat u kas po nálepce Apple Pay. Dá se předpokládat, že tento způsob placení nenajde jen uplatnění v kamenných obchodech, ale i v těch elektronických, kde nebude mobilní zařízení podmínkou. „Platbu prostřednictvím Apple Pay si budou moci nakupující jednoduše zvolit v košíku e-shopu. Největším benefitem bude pro uživatele její rychlost a bezpečnost – díky uložené platební kartě v aplikaci Wallet svého iPhonu, iPadu či Macu totiž zákazník objednávku uhradí doslova na jeden klik a transakci pouze autorizuje přes svůj Touch ID, Face ID nebo PIN," uvedla dnes například Alza.cz s tím, že vše bude dostupné v co nejrychlejším čase.  

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: