Video reklamy na Facebooku se blíží

18. 2. 2013 | Petr Michl
Marketingový ředitel Facebooku, David Fischer, tvrdí, že jde vytvořit video reklamy, které nebudou uživatele FB obtěžovat.

O tom, že se Facebook chystá přijít s 15 sekundovými videoreklamami, jsme informovali již v prosinci, kdy byla tato myšlenka poprvé zveřejněna. Od té doby se v tomto ohledu nic zásadního neudálo. Připomenutí, že se na novém reklamním formátu pracuje, přineslo vyjádření Marketingového ředitele Facebookuu, Davida Fischera, na konferenci Stanfordské univerzity, Future of Media. Konkrétně na ní řekl:

„Věřím, že to můžeme dokázat. Existují destruktivní cesty, které zhoršují zážitek uživatele. Na druhou stranu ale existují i cesty, jež by mohly vybalancovat zhoršenou UX reklamním zážitkem. Ještě jsme nový produkt (myšleno video reklamní formát – pozn. red.) nezveřejnili, protože nemáme takový, s kterým bychom byli spokojeni. Když se nám to podaří, zveřejníme ho.“

Toto vyjádření naznačuje, že zmíněné balancování není tak jednoduché. Facebook video reklamou cílí jasně na ukrojení příjmů YouTube, ale se svým zásahem může ubrat něco z peněžního koláče i televizním stanicím. K tomu potřebuje formát, který uživatelé skutečně uvidí. Z tohoto pohledu je jasná volba news feedu a pravděpodobně i auto-play (reklama, která se začne přehrávat sama od sebe), případně nějaká podoba interstitial reklamy, jež v omezeném počtu intervalů za den či hodinu může na 15 sekund ovládnout stránku Facebooku. Obě nabídnuté varianty jsou nicméně velkou brzdou uživatelské zkušenosti, zásadně či zcela ji přerušují. Spoléhat na to, že veškeré reklamy budou takovým zážitkem, že toto vytržení z běžného "konzumace obsahu" uživatelem nebude působit rušivě, je poněkud bláhové.

Na druhou stranu, varianta s vypnutým zvukem, bez automatického přehrávání či dominantního ovládnutí prostoru stránky nemusí být zajímavá pro zadavatele. Něco podobného vlastně již existuje, FB stránky mohou svá videa propagovat jako sponzorované příspěvky.

Tušíme, že jako uživatelé, fanoušky video formátu na Facebooku nebudete. Zkuste nám proto spíše říct, která jeho varianta by vám přišla nejpřijatelnější, pokud by bylo nevyhnutelné, že bude zaveden.

Zdroj: www.techcrunch.com, www.allfacebook.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: