Že McDonald's v Rusku skončil? Nevadí! Big Mac si brzy dáte od Strýčka Váni

18. 3. 2022 | Eva Dragulová
Tak to dlouho netrvalo. McDonald's v Rusku sice skončil, ale Rusové si z toho nic nedělají. Vypadá to, že restaurace znovu otevřou, jen pod jiným názvem a opravdu lehce pozměněným logem. Seznamte se se Strýčkem Váňou!

„Strýček Váňa, I am loving it!“ Že vám upravený claim oblíbeného řetězce rychlého občerstvení přijde úsměvný? Možná vám úsměv brzy ztuhne na rtech, protože zavřené prodejny McDonald's se podle všeho  chystají v Rusku znovu otevřít, jen lehce rebrandované. A co by tomuto nelegálnímu rebrandingu říkal Mark Ritson, to se ani neodvažujeme pomyslet.

Vypadá to, že obavy, že se Rusové pokusí porušit ochrannou známku McDonald's, nebyly plané. Teoreticky by se ve znovuotevřených restauracích mohly prodávat hamburgery pod značkou Big Mac, ale nešlo by o totéž jídlo. Podle odborníků by to samozřejmé mátlo spotřebitele a tento chaos by mohl pokračovat, až McDonald's své prodejny v Rusku bude chtít znovu otevřít. 

 

Právník zabývající se ochrannými známkami Josh Gerben na Twitteru informoval o žádosti pro registraci nového brandu. Všiml si, že jméno „Strýček Váňa" doprovází logo  velmi podobné tomu od McDonald's. Oblouky jsou jen jinak postavené. Ale při pohledu na ně je vcelku jasné, odkud pochází inspirace.

  

Společnost McDonald's otevřela svou první pobočku na Puškinově náměstí v Moskvě v lednu 1990. Desetitisíce lidí stály hodiny ve frontě, aby poprvé ochutnaly západní kuchyni. Zlaté oblouky se pro ně zástupným symbolem Ameriky a globalizace

Firma po vypuknutí války v krátké době zavřela svých 108 provozoven na Ukrajině, ruské pobočky se rozhodla zavřít minulý týden. Bylo jich téměř 850. Tržby v obou zemích představují asi 9 % celkových tržeb společnosti, takže jejich uzavření pro ni znamenalo velký zásah. McDonald's nadále vyplácí mzdy svým zaměstnancům na Ukrajině a svým 62 000 ruským zaměstnancům. Vedení společnosti mezitím uvedlo, že každý měsíc, kdy budou ruské prodejny zavřené, přijde společnost o 50 milionů dolarů.

Rusko pohrozilo všem západním firmám, které opustily jeho trh, že se může stát, že bude jejich majetek znárodněn. A na seznamu, kde najdete značky jako IKEA, Apple nebo IBM,  je právě i McDonald's. Tato situace tak asi bude ještě zajímavá.

Zdroje: Adage, News, Aktuálně

Tip redakce:


Zdroj: slavsquat.com, repro Marketing Journal

Nejde o první náhražku západního zboží z tohoto týdne. Kam půjdou „dřepící Rusové v teplákovkách“? Ztrátu Instagramu nemusí oplakávat, vzniká národní kopie Rossgram

Sdílejte tento článek:
Podobné články: