Facebook pozastavuje účty Donalda Trumpa na neurčito, minimálně do předání moci nové administrativě

7. 1. 2021 | Petr Michl
Na účty na Facebooku a Instagramu Donald Trump minimálně v příštích dvou týdnech nic nepřidá. Dle Marka Zuckerberga by to představovalo pro společnost příliš velké riziko.


Zdroj: @RealDonaldJTrump / Twitter

Dnes jsme již informovali o tom, že Donald Trump dostal dočasnou stopku pro používání svých účtů na sociálních médií: na 12 hodin na Twitteru a na 24 hodin na Facebooku a Instagramu.

Poslední kapkou pro Facebook bylo sdílení následujícího videa. Pokus o uklidnění nepokojů v ulicích Washingtonu, který stejně skončil jako bolestínská litanie na „ukradnuté volby“, dokonce přestal Trumpovi zobrazovat.

CEO Facebooku Mark Zubeckerberg se nicméně v průběhu dne rozhodl ještě k radikálnějšímu řešení. Ve svém příspěvku na Facebooku uvedl:

„…V průběhu posledních několika let jsme umožňovali prezidentu Trumpovi používat naši platformu v souladu s našimi pravidly, někdy s nutností jeho obsah označit nebo odstranit, když porušoval naše předpisy. Činili jsme tak, protože jsme věřili v to, že veřejnost má právo na co nejširší možný přístup k politickému projevu, i tomu kontroverznímu. Nyní jde ovšem o zcela jiný kontext, zahrnuje využívání naší platformy k podněcování násilí proti demokraticky zvolené vládě.

Věříme, že rizika spojená s dovolením prezidentovi užívat naši službu jsou jednoduše příliš velká. Proto rozšiřujeme suspendaci jeho účtů na Facebooku a Instagramu na neurčito, minimálně však na další dva týdny, dokud zcela nedojde k pokojnému předání moci.“

The shocking events of the last 24 hours clearly demonstrate that President Donald Trump intends to use his remaining...

Zveřejnil(a) Mark Zuckerberg dne Čtvrtek 7. ledna 2021

Facebook měl dlouho ve srovnání s dalšími sociálními médii nejméně přísná pravidla pro to, co jde sdílet na jeho platformách. Politici pak dostávali volné pole působnosti i v prohlášeních, která by u běžných uživatelů neprošla. Posun od tohoto stavu k dosud nejtvrdšímu kroku vůči Trumpovi je tak překvapující. Na druhou stranu přichází do značné míry poté, co už byla „škoda napáchána“.

Je otázkou, jak budou pravidla proměněna obecně, nejen v takto exemplárním případu. Když Facebook a Twitter začaly označovat na podzim loňského roku Trumpovy příspěvky jako sporné, vyhrožoval Trump tím, že tyto velké technologické platformy silně zreguluje nebo zruší. Nedá se ovšem předpokládat, že by demokratická administrativa plány na regulaci stejné oblasti neměla. Dokonce se dá mimo regulace týkající se zdanění či omezení dominantního postavení na trhu předpokládat ještě přísnější pohled právě na moderaci obsahu v sociálních médiích a zodpovědnost, kterou platformy za jeho šíření nesou.  

Kam dál? 

Níže můžete vidět jeden z problematických příspěvků Donalda Trumpa z 6. ledna. Twitter dokonce tweet se stejným zněním přestal zobrazovat.

Podívejte se na další příspěvky Trumpa spojené s útokem protestujících na Kapitol v článku, který mapuje cestu Trumpa k dočasnému zákazu používání Twitteru a Facebooku

Štítky dokumentu: Facebook Krizová komunikace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: