Pantone rozděluje rok 2021 na dvě kontrastní barvy: ultimátní šedou a jasnou žlutou

11. 12. 2020 | Aneta Birnerová
„Praktický a pevný základ, který podporuje sílu a optimismus.” Tak Pantone Institute popisuje propojení barev pro rok 2021.

Zdroj: Pantone | Barvami roku 2021 jsou Ultimate Grey, Pantone 17-5104, a Illuminating, Pantone 13-0647. 

Pantone vybírá barvu roku pravidelně již od počátku nového tisíciletí. A stejně jako v roce 2016, kdy zvítězila Tichá modrá (Serenity) a Růženínová (rose quartz), také rok 2021 bude mít dvě kontrastní barvy – a pěkně ostré: Ultimátní šedou (Ultimate grey) a Jasnou žlutou (Illumination). Přinesou nám novou energii po náročném období útlumu a stagnace?

Tuto domněnku pro magazín Vogue potvrdila Výkonná ředitelka Pantone Institutu, Leatrice Eiseman:

„Ultimátní šedá (Pantone 17-5104) vyjadřuje sílu a vytrvalost. V přírodě reprezentuje plážové oblázky, kameny a skály, které odolávají náhlým změnám již po miliony let. (...) Šedá symbolizuje statečnost. Spoléháme se na ni, že nás vždycky podrží.”

Po všeobjímající metafoře Eiseman nabízí ještě příměr z každodenního života, kde šedá reprezentuje domácí tepláky, nejdůležitější outfit roku 2020. Pantone Institute nás tak odměňuje za naše veřejné přijetí pohodlí a klidu do každodenního šatníku i života.

O zvolené žluté barvě mluví Leatrice Eiseman zejména v odstínech optimismu:

„Většina lidí, když si vzpomene na období svého dětství, vidí žlutou barvu jako symbol optimismu a něčeho, na co se mohou těšit. Žlutá vždycky nabízela povznášející pocit naděje, který je tak typický pro lidského ducha – tato barva reprezentuje oblohu krásného slunečného dne.“

Vybrané barvy nabírají zcela odlišný kurz v porovnání s rokem 2020, jehož vlajková barva byla Klasická modrá nabízející klid a možnost zpomalit v hektické době. Poselství, které se naplnilo v té nejďábelštější podobě. 

Proč má rok 2021 dvě barvy?

Zdroj: Pantone

„Uvědomili jsme si, že pro vyjádření roku 2021 nám prostě jedna barva nestačí. Potřebujeme dvě odlišné barvy, které k sobě nacházejí cestu. Stejne tak, jako my všichni nastalou situaci můžeme zvládnout pouze společně. Nejde o samotné barvy, právě jejich kombinace nám vypráví příběh roku 2021,” vysvětluje Eiseman.

Ultimátní šedá by samostatně pravděpodobně působila příliš depresivně. Žlutá by naopak byla příliš temperamentní. Pohltila by v sobě svět módy a kultury, který k barvě roku Pantone Institutu výrazně přihlíží.

Žlutý futurismus vyvažuje každodenní šeď

Zdroj: Pantone

Módní průmysl žluté věnoval výraznou pozornost již na podzim tohoto roku. K pastelovému hořčičnému odstínu, který zažívá svou chvíli na výsluní již více než dva roky, se přidala i výrazně světlejší, Jasná žlutá. Právě tato barva ovládla říjnový London Fashion Week (Londýnská týden módy).

Jasná žlutá prosvítá také v kolekcích jaro/léto 2021 od světových značek: Gucci, Balmain, Givenchy či Prada. 

Nejde však jen o svět módy, intenzivní odstín žluté je také hlavní barvou marketingu megahry Cyberpunk 2077, která přišla na trh letos na jaře.

Šedá barva bohužel tolik vzrušení nevyvolává. Svůj comeback totiž kontinuálně zažívá posledních 10 let. A tak zatímco jasná žlutá září na módních molech, šedá na ni čeká doma v pohodlných teplácích.

Pantone vyhlásila již 23 barev roku během 21 ročníků soutěže 

Pantone vyhlašuje svou soutěž od roku 2000. Jedna z barev pro příští rok, Ultimátní šedá (Ultimate grey), je ale první zvolenou neutrální barvou v historii. 

Ani žlutá nemá v soutěži mnoho zástupců. Narozdíl od početného množství odstínů modré a červené, žlutá barva se v minulosti dostala ke slovu pouze jednou – a to v roce 2009 v odstínu Mimóza (Mimosa).

Zdroj: Wikipedia | Prohlédněte si všechny vítězné barvy z minulých let.

Možná je tedy čas pomalu se zvednout z gauče. Co se příštího roku týče, žlutá se stává jasným světlem na konci šedého tunelu. 

Zdroje: adweek.comfastcompany.com, vogue.uk.czpantone.comcnn.com

Kam dál?

Barvou roku 2020 byla klasická modrá. Měla nám přinést chvíle klidu a zastavení v naší hektické, přetechnizované době. Někdo by mohl namítat, že rok 2020 vzal toto poselství příliš doslova.
To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: