TikTok čelí kritice kvůli nevhodnému obsahu a porušování soukromí uživatelů

18. 2. 2021 | Milada Zemanová
Evropská spotřebitelská organizace podala k Evropské komisi stížnost na platformu TikTok. Kritizuje například formu vlastnictví obsahu, nakládání s vlastní virtuální měnou i nejasná pravidla pro práci s uživatelskými údaji.

Aplikace TikTok je velice populární především u mladších uživatelů. A právě jejich ochrana by měla být jedním z předních zájmů zmíněné sociální sítě. TikTok nicméně nyní čelí stížnosti od Evropské spotřebitelské organizace (BEUC). Ta mimo jiné upozorňuje na řadu porušení ochrany osobních údajů a stížností se bude nyní zabývat Evropská komise.

BEUC zmiňuje například neférové podmínky týkající se virtuálních produktů. TikTok totiž umožňuje uživatelům zakoupit virtuální měnu za reálné finance a tu následně věnovat konkrétním influencerům. Nicméně kurz této měny si může TikTok upravovat tak, aby byla směna výhodná pro jeho prospěch.

Další problematiku BEUC vnímá ve způsobu, jakým může TikTok nakládat s obsahem svých uživatelů. Současné podmínky použití této platformy umožňují, aby TikTok s videi tvůrců libovolně pracoval a nemusí autorům za jejich tvorbu poskytnout žádné kompenzace.

Riziko porušování obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) je dalším z bodů stížnosti. TikTok totiž srozumitelně nedefinoval, jakým způsobem nakládá s údaji svých uživatelů , což je o to více problematické u dětí a dospívajících.

TikTok také čelí kritice, protože vystavuje děti a dospívající škodlivému obsahu. Inzerenti mohou na TikToku pracovat se skrytou inzercí. Ta zahrnuje například výzvy s určitým brandovým hashtagem a vybízí uživatele k tvorbě obsahu, který se týká například konkrétního produktu. Uživatelé se tak často nevědomě stávají součástí komerčních praktik značek. Dále jsou četné případy videí lákající uživatele k velmi zajímavému obsahu, který je jen „o pár scrollování dále”.

Monique Goyens, generální ředitelka BEUC ve svém vyjádření uvedla:

„Za několik let se TikTok stal jednou z nejpopulárnějších sociálních aplikací s miliony uživatelů po celé Evropě. TikTok je ale zklamal tím, že významně porušuje jejich práva. Zjistili jsme celou řadu porušení práv spotřebitelů, a proto jsme na TikTok podali stížnost.”

Goyensová dále upozornila, že děti zbožňují TikTok, ale ten je nedokáže ochránit. Spolu s evropskými spotřebitelskými organizacemi apeluje proto na autority, aby reagovaly rychle a ujistily se, že TikTok je místem, kde spotřebitelé, především děti, mohou trávit čas, aniž by byli ochuzeni o svá práva.

Toto není ovšem první případ, kdy TikTok čelí kritice, protože nedokáže ochránit děti na své platformě. V roce 2019 BBC upozornilo, že zde děti a teenageři čelí vulgárním a sexuálním komentářům.

Nástroje pro rodiče

Na TikTok se tedy snáší kritika hned z několika stran. Přesto se do určité míry snaží své mladé uživatele chránit. Představil například nástroje pro rodiče, které umožňují propojit rodičovský účet s účtem jejich potomka a upravit nastavení obsahu a soukromí.

 

@tiktoktips

‘Family Pairing’ settings are here to help provide a family-friendly experience for everyone! #ParentsOfTikTok

♬ original sound - TikTok Tips

V rámci tzv. Family Pairing mohou rodiče ovlivnit, kolik času může dítě na TikToku denně strávit, nastavit, kdo může videa komentovat, případně komentáře zcela zakázat, a také nastavit, kdo může jejich potomku posílat zprávy. Případně zprávy, stejně jako komentáře, zcela vypnout.

Zdroje: FastCompany, BEUC, Wersm

Tip redakce

Více o bezpečnostních úpravách můžete najít v článku TikTok montuje bezpečnostní ohrádku na dětské profily.

Štítky dokumentu: TikTok
Sdílejte tento článek:
Podobné články: