'Továrna na peníze' jede na plné obrátky. Meta v Q4 2023 zaznamenala 25% nárůst obratu a navýšení zisku o 201 %

2. 2. 2024 | Petr Michl
Meta loni dokázala uživatelům dostat před oči o 28 % více reklam. Výsledkem jsou výrazně větší příjmy, o to víc ve 4. (vánočním) kvartále. Překvapivé jsou ovšem pozitivní zprávy o aktivitě uživatelů Facebooku.

Ještě před rokem byla společnost Meta na akciových trzích v pozici zotavujícího se otloukánka s hodnotou 148 dolarů za akcii, na méně než polovině svého maxima. Po vyhlášení hospodářských výsledků své maximum překročila o 15 % a je na 460 dolarech. Výsledky za 4. kvartál roku 2023 vypadají ještě lépe, než mnozí analytici předpokládali.

Obrat a zisk výrazně narostly. Překvapivě se zvyšuje i počet uživatelů

Nejprve ty nejdůležitější informace. Meta vykázala 25% nárůst příjmů v meziročním srovnání (s Q4 2022) a z hlediska čistého zisku dokonce nárůst o 201 %.

Možná ne dvojnásobné, ale navýšení zisku se po sérii propouštění čekalo. Co překvapuje více, je meziroční nárůst denně aktivních uživatelů na Facebooku o 6 % na 2 miliardy a 111 milionů uživatelů. O téměř plné saturaci trhu a ztrátě atraktivity Facebooku pro mladší uživatele se mluví snad 5 let. I z toho pohledu je překvapivé, kde modrobílá platforma aktivní uživatele bere. Následující graf naznačuje, že nejvíce je to v regionu „Asia-Pacific“.

Následující graf je předznamením toho, co budeme vidět v budoucnosti. Meta má přestat se sdělováním podrobných informací k jednotlivým platformám. Čekají nás tedy grafy, v nichž „family“ znamená rodinu všech aplikací Meta dohromady. Svět má téměř 8 miliard lidí a služby Meta využívá alespoň jednou měsíčně půlka z nich. Berte přitom v potaz, že populace Číny dosahuje 1,4 miliardy lidí a jejich možnost přístupu ke službám Meta je státem omezená.

V absolutních číslech

Když opustíme údaje o procentních nárůstech a podíváme se na finální čísla, bude zřejmější, proč se Meta někdy přezdívá „továrna na peníze“.  Meta vydělala za čtvrtletí 40 miliard dolarů, čímž její celkový roční obrat dosáhl 134 miliard dolarů. I kdyby TikTok zdvojnásobil v roce 2023 své příjmy (a to není nic nemyslitelného), přiblížil by se částce 20 miliard dolarů.

Následující graf ukazuje, že většina peněz stále přichází z USA a Evropy.

Meta uvedla pro své inzerenty:

„Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 se počet doručených reklamních impresí v naší rodině aplikací zvýšil o 21 % meziročně a průměrná cena za reklamu se zvýšila o 2 % meziročně. Za celý rok 2023 se počet reklamních impresí zvýšil o 28 % meziročně a průměrná cena za reklamu se snížila o 9 % meziročně."

Tedy stále nachází způsob, jak dát před oči uživatelů více reklamy.

Jedním z důvodů pádu hodnoty společnosti zmíněném v úvodu textu je to, že trh vyhodnotil, že přílišné soustředění na Metaverse a virtuální realitu jako slepou uličkou. Nedá se říct, že by to bylo vyvráceno. Divize Reality Labs VR navýšila v posledním kvartálu obrat na 1,07 miliardy dolarů, ale ve stejném období činily náklady 5,7 miliard. Celkem Meta utratila za vývoj virtuální reality přes 17 miliard dolarů za rok 2023, což je ještě o 4 miliardy více než loni. Snu o metaverse se tedy nevzdali a stále je hluboce v červených číslech.

Podobně, platformy Meta nestojí velkému množství lidí za nákup loni uvedených možností předplatných. Příjmy z nich se dle odhadů po pohledu na výsledovku (konkrétní číslo uvedeno není) pohybují v řádu jednotek milionů dolarů. Což je kapka v moři.

Vzhledem k tomu, jak Meta nadále funguje reklamní byznys, jde ale poslední kvartál minulého roku popsat jako velmi úspěšný. 

Zdroj: Meta


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: