Videohry Češi nejvíce hrají na počítači či notebooku, nejčastěji se věnují logickým a strategickým hrám

11. 10. 2017 | Petr Michl
V počítačových hrách jsou Češi tradicionalisti. Pouští si je nejvíce na notebooku a mezi nejpopulárnějšími jsou tituly jako StarCraft, XCOM, Civilizace nebo Age of Empires, na mobilu pak Tetris či Candy Crush.

Česká internetová společnost příliš neholduje herním konzolím. Z aktuálního výzkumu Nielsen Admosphere vyplývá, že nejvíce hrají lidé videohry na počítači či notebooku a smartphonu, kde se nejčastěji věnují hrám logickým nebo strategickým. Na všech zařízeních přitom vedou singleplayer hry, tedy hry pro jednoho hráče. Na videohry a herní zařízení jsme se prostřednictvím Českého národního panelu zeptali 500 respondentů internetové populace starší 15 let. 

Nejčastěji využívanými přístroji k hraní her jsou jednoznačně počítač či notebook, na nichž hraje videohry alespoň jednou za měsíc téměř polovina respondentů. Za těmito přístroji pak následuje smartphone. Herní konzole tak zůstávají spíše v pozadí: například PlayStation využívá alespoň jednou měsíčně pouze 7 % respondentů, XBOX 6 %.

 

Pro velkou část lidí ve věku 15-24 let jsou hry každodenní zábavou

Není žádným překvapením, že intenzivnějšími hráči jsou respondenti z nejmladší věkové skupiny. 37 % respondentů ve věku 15–24 let deklaruje, že hraje hry na počítači či notebooku denně nebo několikrát za týden (a téměř dvě třetiny alespoň jednou za měsíc). Zastoupení silných hráčů je mezi muži a ženami poměrně vyrovnané, denně nebo několikrát za týden hraje na počítači nebo notebooku videohry 24 % mužů a 20 % žen. S nižší frekvencí hraní se pak rozdíly zvětšují – alespoň jednou za měsíc hraje hry 50 % mužů, ale už „pouze“ 37 % žen.

Pomocí výzkumu lze také určit, k jakému typu her v závislosti na oblíbeném zařízení se hráči nejčastěji uchylují. Na počítači či notebooku respondenti nejvíce hrají logické hry (40 %), mezi které lze zařadit například klasický Tetris, Candy Crush nebo Portal, a dále hry strategické (36 %), mezi něž patří StarCraft, XCOM, Civilizace, Age of Empires a podobně.

Logické hry dominují u respondentů nad 45 let a u žen. Naopak strategické hry volí na počítači spíše muži a respondenti ve věku 15–34 let. Je přitom zajímavé, že mnohé z výše jmenovaných titulů patří do herních sérií, které započaly před deseti i více lety. Týká se to i logické hry Portal.
Na smartphonu také jasně vyhrávají logické hry, nejčastěji je na tomto zařízení hraje polovina respondentů. Vědomostní hry na chytrém telefonu upřednostňuje více než třetina. U herních konzolí pak respondenti preferují sportovní nebo závodní hry. Obecně dávají hráči z internetové populace přednost singleplayer hrám (70 %) před multiplayerovými.

 

Videohry mohou být návykové. Pro většinu lidí jsou ale jen relaxem

A kde se hráči dozvídají o nových hrách? Nejčastěji od známých (50 %) a ze sociálních sítí (38 %). Nejmladší respondenti získávají informace ve větší míře i od youtuberů a streamerů.

Zajímavou otázkou v souvislosti s tímto tématem je také to, jak lidé videohry vlastně vnímají – bez ohledu na to, zda je sami hrají, nebo ne. Téměř tři čtvrtiny oslovených respondentů souhlasí s výrokem, že hraní videoher způsobuje závislost. Často respondenti vyjádřili souhlas také s tím, že videohry mohou zkreslovat vnímání reality. Na druhou stranu podobný počet dotázaných vnímá videohry jako zábavu a pro více než polovinu je pak hraní relax.

Data z výzkumu už tradičně doplňujeme výsledky Nielsen Admosphere z monitoringu reklamy Ad Intel. Z něj vyplývá, že v období od ledna do srpna 2017 měly nejdražší inzerci hry Forge of Empires (budovatelská strategie), Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands (taktická military videohra na principu otevřeného světa) a Grepolis (také budovatelská strategie, tentokrát z prostředí antického světa).


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: