Konec nevzhledným QR kódům

17. 2. 2012 | BD
Abstraktní čtverečky střídají nové “hezčí” technologie.

QR kódy - specifický nástroj mobilního marketingu, který umožňuje majitelům chytrých telefonů zobrazit skryté sdělení zakódované ve čtverečkovaném obrázku. Vlastně pro správnou funkčnost QR kódů potřebujete nejen telefon, ale i fotoaparát v telefonu, nainstalovanou čtečku těchto kódů a připojení k internetu. U nás můžeme QR kódy hojně najít na outdoor reklamách a třeba i v tisku.

Objevují se ale i stížnosti. Většinou totiž dopředu nevíte, co vás po vyfocení QR kódu čeká. Řada lidí je pak z výsledku lehce zklamaná. Podle průzkumu společnosti ComScore si QR kód v Americe naskenovalo na konci loňského roku něco přes 20 milionů lidí. A to podle odborníků není zrovna hodně. Toto číslo sice pořád roste, v červnu to bylo jen 14 milionů, ale objevují se i konkurenční technologie, které toho slibují víc a navíc i lépe vypadají.

Lepší vzhled není novinkou, například stejně funkční BeeTag je tu už dlouhá léta. Vzhlednější řešení Microsoftu nicméně prezentuje barevné a na provedení více variabilní Tag Barcodes. Tag kód je možné uzpůsobit tak, aby vypadal jako obrázek.

Pak zde ale máme aplikaci, která kódů vůbec nevyužívá. Je to MVS (mobile visual search) - mobilní vizuální vyhledávání.

Místo nic neříkajících čtverečků stačí pro získání informací daný objekt pouze vyfotit. Následně se dostanete k různým informacím třeba o památkách nebo o chutném víně. Není potřeba lovit v telefonu čtečku QR kódů. Ani hledat místo, kde se kód nachází. Stačí pouze stisknout spoušť fotoaparátu na vašem chytrém telefonu. Nejznámější aplikaci, která MVS využívá je Google Goggles. Právě kreativní využití MVS může dát mobilnímu marketingu nový impuls. V okamžiku, kdy marketéři budou schopni tuto technologie plně využít, má QR kód odzvoněno.

Zdroj: www.mashable.com, www.tag.microsoft.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: