Přichází jednoduchá aplikace Facebook Lite pro ty s pomalou rychlostí připojení

27. 1. 2015 | Petr Michl
Facebook testuje osekanou aplikaci Lite pro země Třetího světa, hodí se ale i na mnoha místech v ČR.

Facebook má při svém obrovském uživatelském záběru rozehráno mnoho bitev. Na jedné straně vyvíjí virtuální 3D realitu zprostředkovanou skrze brýle Oculus Rift, na té druhé ví, že může nadále růst jen na rozvojových trzích, kde převažují zastaralejší telefony a velice skromné mobilní data plány. Právě pro ně Facebook testuje samostatnou aplikaci Facebook Lite.

Aplikace nabízí zjednodušenou verzi Facebook, která může připomínat to, co jsme vídali na svých telefonech někdy před 4 lety. Dle Techcrunch byla aplikace zamýšlená primárně pro low-endové Android telefony tiše spuštěna během víkendu na několika asijských a afrických trzích, jmenovitě v Bangladéši, Nepálu, Nigérii, Jihoafrické republice, Sudánu, Vietnamu, Zimbabwe a na Srí Lance. Jejích cílem je nabídnout uživatelskou zkušenost z Facebooku i tam, kde je pouze 2G připojení.Přiznejme si tak, že by se aplikace uplatnila i na mnoha místech v České republice, kde není 3G signál stále zdaleka stoprocentní (zájemci si mohou prohlédnout mapu pokrytí ČTÚ - dle ní je v České republice sítěmi 3G a LTE v tuto chvíli pokryto sice více než 80 % obyvatel, ale jen 37,6 % území). Bohužel zatím není pro naši zemi dostupná.

Na druhou stranu je jasné, že Facebook Lite byl vytvořen pro jiné trhy. Například v Indii jako zemi s největším potenciálem pro akvizici nových uživatelů se prodeje smartphonů nijak závratně nezvyšují, je tak potřeba přizpůsobit aplikační prostředí i starším přístrojům.  To podobné se dá říci i pro další země v jihovýchodní Asii a Africe. Tato snaha je kompatibilní i s Facebookem financovaným projektem Internet.org, který se snaží přinést internetové připojení lidem, co ho dosud nemají. Zatím se tak děje v některých zemích v Africe.

Test má dosud pozitivní výsledky. Aplikace má již více než 10 tisíc stažení a hodnocení 4,5 hvězdičky z 5 při téměř 800 hodnocení. Je tak více než pravděpodobné, že bude Facebook Lite uveden i na další trhy. Je to sice poněkud smutné, ale ocenili by ho i na mnoha českých vesnicích.

Zdroj: Techcrunch, Google PlayČTÚ


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: